6️⃣ Tym Żyje Miasto | Sobota

Written by on 01/04/2022

--- PATRON RADIA 7 TORONTO ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - TYM ŻYJE MIASTO

Podatek węglowy podrożył nam benzynę

Krajowa cena zanieczyszczeń w Kanadzie wzrosła 1 kwietnia o kolejne $10 za tonę emisji gazów cieplarnianych, zgodnie z planem wprowadzanym w życie w  większości prowincji.

Minister środowiska Steven Guilbeault oparł się naciskom politycznym, aby opóźnić lub anulować podwyżkę, ponieważ ceny paliw rosną także powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Guilbeault powiedział, że rząd nie zamierza ani opóźnić ani wycofać swojego planu działań na rzecz klimatu, w którym cena emisji dwutlenku węgla jest postrzegana jako krok podstawowy.

Podniosło to nam “cenę zanieczyszczeń” do $50 za tonę, co równa się kolejnym 2,2 centom, o jakie podniosła się cena litra benzyny (czyli 11 centów ogółem).

Podatek federalny ma zastosowanie w Albercie, Saskatchewan, Manitobie i Ontario, ale Kolumbia Brytyjska, Nowy Brunszwik i Wyspa Księcia Edwarda również podnoszą swoje prowincjonalne opłaty za emisję dwutlenku węgla.

Quebec i Nowa Szkocja stosują systemy typu cap-and-trade, zaś Nowa Fundlandia i Labrador podniosą cenę do 50 dolarów za tonę w późniejszym terminie.

Pomimo strat, podwyżka dla szefa TTC

Zaskakującą podwyżkę wynagrodzenia przyznała w ubiegłym roku rada nadzorcza TTC swojemu  dyrektorowi generalnemu.  

Rick Leary, który kieruje komunikacją miejską w Toronto otrzymał podwyżkę o 21%, zarabiając 438 tys. dolarów.

Leary otrzymał te podwyżkę w okresie, kiedy TTC  zmagało się z historycznym spadkiem przychodów, który wymusił zwolnienia i cięcia w usługach podczas pandemii.

Szef prowincyjnej agencji tranzytowej Metrolinx, który zarabia znacznie więcej niż jego torontoński odpowiednik, również otrzymał w zeszłym roku znaczącą podwyżkę. 

Obie firmy straciły setki milionów w przychodach z opłat za przejazdy, odkąd pandemia zdewastowała ruch pasażerski.

Więcej – TUTAJ.

Sudbury chce powitać ukraińskich uchodźców

Szacuje się, że od czasu inwazji Rosji na Ukrainę z kraju tego uciekło 4 miliony Ukraińców, a kolejne miliony zostały przesiedlone w obrębie kraju. Wielu z nich uciekło do pobliskich krajów, takich jak Polska i Czechy, ale co najmniej 12 tysięcy wylądowało już w Kanadzie. 

Kanada otrzymała do tej pory ponad 51 000 wniosków od Ukraińców, którzy chcą tu przybyć.

Aby przyspieszyć ten proces, rząd Kanady zezwolił na przyjazd w nagłych wypadkach, co zapewni obywatelom Ukrainy 10-letnią wizę turystyczną. Po przybyciu do Kanady mogą oni  również ubiegać się o pozwolenie na pracę.

O przygotowaniach miasta Sudbury (Ontario) na przybycie Ukraińców – czytaj TUTAJ.

BC usuwa słownictwo osobowe z urzędowych przepisów

Władze Kolumbii Brytyjskiej usuwają z urzędowych dokumentów zawierających przepisy słowa określające płeć osoby jak np. „on”, „ona”, „jemu” i „jej”, a nawet – w niektórych przypadkach – słowa takie jak „ojciec”, „ciotka” czy „syn”.

Nieaktualny język z podziałem na płeć został usunięty lub zaktualizowany ze 138 zapisów rządu Kolumbii Brytyjskiej – donosi Vancouver Sun.

„Używanie inkluzywnego języka, gdzie tylko możemy, nie tylko usuwa bariery w dostępie do usług, ale także chroni prawa ludzi” – zapewnia Grace Lore, sekretarz parlamentarny ds. równości płci. – „Ma to nieco ułatwić życie tysiącom osób, które napotykają niepotrzebne bariery z powodu przestarzałego języka i pomóc im w rozwiązaniu problemu uprzedzeń związanych z płcią”.

Zmiany dotyczą także niektórych pojęć i definicji, nie związanych z płcią, jak np . rezygnacja  z „nadużywania substancji” na rzecz “używanie substancji”.

Więcej – TUTAJ.

 


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

TYLKO NOWE PIOSENKI

9:00 pm 11:00 pm

Upcoming show

DOBRE BO POLSKIE

11:00 pm 12:00 am

Background