5️⃣ Tym Żyje Miasto | Piątek

Written by on 16/06/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 5️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | PIĄTEK

Kanadyjskie uczelnie wśród najlepszych w świecie

W najnowszym rankingu Quacquarelli Symonds, wśród najlepszych uniwersytetów na świecie w pierwszej pięćdziesiątce uplasowały się trzy kanadyjskie uniwersytety, z czego najwyżej – McGill University, 31. na tej liście. Niewiele dalej uplasował się University of Toronto, który zajął 34. miejsce oraz University of British Columbia na pozycji 47. Kanadyjskie uczelnie spadły w rankingu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Według QS, trzy najlepsze uniwersytety na świecie to: Massachusetts Institute of Technology (USA), University of Cambridge (Wielka Brytania) oraz Stanford University (USA). Oxford i Harvard zajęły pozycję 4 i 5. 

Cała lista obejmuje ponad 1400 uniwersytetów z całego świata. Dwa najlepsze polskie uniwersytety zmieściły się dopiero pod koniec trzeciej setki tego rankingu: Uniwersytet Warszawski (poz. 284) oraz Uniwersytet Jagielloński (293). 

Premiera filmu o Leonie Szpilmanie

Podczas Festiwalu Filmów Żydowskich w Toronto odbyła się premiera filmu dokumentalnego “The Rhapsody”, o pianiście i kompozytorze Leonie Szpilmanie. Był on stryjecznym bratem Władysława Szpilmana, bohatera nagrodzonego trzema Oscarami filmu Romana Polańskiego “Pianista”. 

Leon Szpilman uciekł z getta, długo ukrywał się w Polsce i przeżył Holocaust – tę historię opisuje film. Po wojnie wyemigrował do Kanady, gdzie przyjął nazwisko Spellman. Zmarł w 2012 r. w Toronto.

Trwają poszukiwania zainteresowanych zorganizowaniem polskiej premiery.  

Freedom George na wolności

Sąd w Ottawie zwolnił z aresztu kolejną osobę uważaną za jednego z przywódców “Konwoju Wolności”  w lutym br. 

Tyson Billings znany jako „Freedom George” opuścił sąd wymachując flagą Kanady przy wiwatach i trąbieniu zebranych tam osób. Billings spędził w areszcie 116 dni w więzieniu, zanim przyznał się do zakłócenia porządku, gdy prokuratura wycofała wiele innych stawianych mu zarzutów.

„Niczego nie żałuję. Jestem bojownikiem o wolność” – powiedział Billings w kilka minut po uwolnieniu. A został skazany na karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu pod warunkiem, że zachowa spokój.

ArriveCAN krzywdzi turystykę

Jim Diodati, burmistrz miasta Niagara Fall wezwał rząd federalny do położenia kresu aplikacji ArriveCAN, kontrolującej podróżnych.

Od 20 czerwca krajowi podróżni i osoby wylatujące za granicę nie muszą już przedstawiać dowodu szczepienia przeciwko COVID-19. Jednak podróżni przyjeżdżający do Kanady nadal muszą wprowadzać swoje informacje zdrowotne, plan kwarantanny i dowód szczepienia za pośrednictwem aplikacji ArriveCAN.

Burmistrz Niagara Falls przekonuje, że utrzymanie tej aplikacji będzie miało długotrwały negatywny wpływ na turystykę w kraju. W rezultacie turyści omijają Kanadę, co ma poważny ujemny wpływ na przemysł o wartości 100 miliardów dolarów rocznie.

Matkobójca chciał zabić Trudeau

Kanadyjski aktor Ryan Grantham, znany m.in. z serialu dla młodzieży “Riverdale,” został oskarżony o zamordowanie własnej matki przed dwoma laty. Strzelił jej w tył głowy, gdy ta grała na pianinie w ich rodzinnym domu w Squamish w Kolumbii Brytyjskiej. 

Teraz na jaw wychodzą nowe fakty w tej sprawie. Biegli psychiatrzy są zdania, iż aktor chciał tym czynem oszczędzić matce zmartwień po tym, jak dokona on innej zbrodni.

Albowiem – według prokuratorów – 24-latek planował także zabójstwo premiera Justina Trudeau.

Testował koktajle Mołotowa i był już w drodze do Rideau Cottage w Ottawie ale zawrócił i według śledczych rozważał później popełnienie masowej zbrodni na Uniwersytecie Simona Frasera. 

Ostatecznie jednak zgłosił się na policję w Vancouver.

 


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

NOCNE RETRO

2:00 am 4:00 am

Upcoming show

WEEKEND NOCĄ

4:00 am 6:00 am

Background