1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Written by on 19/06/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Gdzie mogą pojechać niezaszczepieni?

Wprawdzie Justina Trudeau zawiesza od 20 czerwca niektóre nakazy dotyczące szczepień, umożliwiając tym samym niezaszczepionym Kanadyjczykom podróżowanie po całej Kanadzie i na świecie. Jednakże w wywiadzie dla CTV News, federalny minister transportu Omar Alghabra zapowiedział, że obowiązkowe szczepienia i paszporty szczepionkowe mogą być w każdej chwili przywrócone, gdyż zależy to od pojawiających się nowych wariantów koronawirusa.

Lista krajów do których mogą podróżować niezaszczepieni Kanadyjczycy ma dwie kategorie: te które wymagają negatywnego wyniku testu i te które nie wymagają testów.

Wśród krajów, które nie mają wymagań co do testów, jest wiele krajów karaibskich, jak Aruba, Dominikana, Jamajka czy Meksyk. W Europie jest takich krajów dużo więcej: oprócz Polski, są to m. in.: Chorwacja, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Szwecja czy i Wielka Brytania.

Wśród krajów, które wpuszczają do siebie turystów nieszczepionych ale domagają się negatywnego testów na obecność koronawirusa znajdziemy: Bahamy, Barbados, Egipt i Tajlandię, a w Europie: Francję, Portugalię i Hiszpanię. Wymagania dotyczące testów różnią się w zależności od kraju.

Niektóre kraje nadal jednak wymagają szczepienia od obcokrajowców. Należą do nich Stany Zjednoczone. 

Rząd Justina Trudeau również nadal zakazuje nieszczepionym obcokrajowcom wjazdu do Kanady. Nieszczepieni Kanadyjczycy powinni pamiętać, że będą musieli przedstawić negatywny wynik testu na Covid-19 przed powrotem do Kanady. 

Te dozwolone testy obejmują testy antygenowe wykonane w ciągu jednego dnia przed wyjazdem lub test molekularny wykonany w ciągu 72 godzin od planowanego powrotu osoby. 

Niezaszczepionych Kanadyjczyków, którzy wracają z podróży międzynarodowych, obowiązkowa również 14-dniowa kwarantanna wraz z dodatkowymi testami po przyjeździe i w ósmym dniu kwarantanny.

Będą protesty na Canada Day

Policja z Ottawy poinformowała, że w lipcu tego roku podczas obchodów Dnia Kanady w stolicy spodziewa się większej liczby protestów i większych niż zwykle tłumów, ponieważ grupy związane z Konwojem Wolności nadal planują protesty.

Policja zamierza wdrożyć w związku z tym nowy plan bezpieczeństwa publicznego. Oczekuje się znaczących zamknięć dróg i zwiększonej obecności sił bezpieczeństwa i  innych służb.

Kilka grup planuje protesty na masową skalę w Ottawie przez całe lato, z udziałem wielu kluczowych postaci zaangażowanych w trwający „Ruch Wolności”.

Protesty mają zacząć się 30 czerwca, kiedy James Topp, weteran przemierzający pieszo Kanadę zakończy swoją podróż w centrum Ottawy.

Doug Ford na Pride Parade w Newmarket

Premier Ontario Doug Ford pojawił się niezapowiedziany na Paradzie Równości środowisk LGBT z regionu York, zorganizowanej w sobotę w Newmarket.

Ford napisał na Twitterze, że „dobrze się bawił” podczas imprezy, w której wzięła również udział policja regionalna York również wzięła udział w wydarzeniu.

Ostatni raz Ford uczestniczył w paradzie w regionie w 2019 roku, zapowiadając wtedy, że nie pójdzie na paradę Toronto Pride z powodu decyzji o zakazie maszerowania umundurowanych funkcjonariuszy policji.

Wcześniej powiedział, że nie ma problemu z udziałem w tego typu imprezach, i że są one ogromnym impulsem dla gospodarki.

Tamara Lich nagrodzona

Podczas ceremonii w Toronto współorganizatorka Konwoju Wolności Tamara Lich, została uhonorowana przez Justice Center for Constitutional Freedoms doroczną Nagrodą Wolności im. George’a Jonasa.

Odbyło się to przy pełnej sali publiczności, która zapłaciła od 150 do 500 dolarów za udział w wydarzeniu. W wygłoszonym przemówieniu były prezenter radiowy Rex Murphy, powiedział, że “Tamara Lich zainspirowała Kanadyjczyków do korzystania z ich praw i wolności zawartych w Karcie Praw i Swobód poprzez aktywny udział w procesie demokratycznym, a pokojowy protest w Ottawie obudził u wielu Kanadyjczyków świadomość niesprawiedliwości i łamania zasad Konstytucji przez politykę obowiązkowych szczepień.

Nagroda przyznawana jest na cześć cześć zmarłego w 2016 roku George’a Jonasa. znanego pisarza i publicysty, który podkreślał znaczenie wolności.

Rempel Garner na miejsce Kenney’a?

Popularna konserwatywna posłanka z Calgary, Michelle Rempel Garner wycofuje się z federalnego wyścigu o przywództwo Konserwatystów, w którym wspierała Patricka Browna, aby rozważyć kandydowanie na stanowisko premiera Alberty, z którego zrezygnował Jason Kenney.

Rempel Garner była współprzewodniczącą kampanii wyborczej Patricka Browna i kluczowym atutem tego kandydata. Teraz skupi swoją uwagę na walce o przywództwo partii w Albercie.

Jej odejście następuje po decyzji dwóch innych deputowanych, którzy wycofali swoje poparcie dla Browna i poparli jego głównego rywala, wieloletniego posła z Ottawy, Pierre’a Poilievre’a.

Drożeje gaz

Od 1 lipca wzrasta w Ontario cena gazu ziemnego.

Zwiększenie stawki nastąpiło – według Enbridge Gas – ze względu na braki w dostawach gazu w Ameryce Północnej i w najbliższym czasie nie należy się spodziewać spadku cen gazu w prowincji.

Podwyżka ta oznacza, że typowy odbiorca prywatny w ciągu najbliższych trzech miesięcy od lipca do września będzie musiał płacić około 5 dolarów więcej miesięcznie.

La Crete: pandemia bez restrykcji!

Mała miejscowość La Crete w północnej Albercie była chyba jedynym miastem w Kanadzie, która nie pozwoliła ani koronawirusowi, ani politykom decydować o tym, jak ma żyć jej 3.500 mieszkańców.  W La Crete nigdy nie zmuszano nikogo do przestrzegania restrykcji ani do noszenia masek, nie ograniczano liczebności wiernych w kościołach i restauracjach.

COVID pojawił się tam i zniknął nie dzieląc społeczności i nie niszcząc systemu opieki zdrowotnej, a wskaźnik szczepień wyniósł tam zaledwie 35% populacji.

I mimo, że miastu La Crete wieszczono koniec świata, ku rozgoryczeniu głównych mediów on nigdy nie nadszedł.

W połowie grudnia 1200 mieszkańców zapłaciło za pobranie krwi i zbadanie jej pod kątem tego czy byli narażeni na koronawirusa. Okazało się, że 89% nieszczepionej populacji uzyskało wynik pozytywny na obecność przeciwciał przeciwko koronawirusowi.

Ale nie usłyszycie tej historii w mediach głównego nurtu. 


Current track

Title

Artist

Current show

NOCNE RETRO

2:00 am 4:00 am

Upcoming show

WEEKEND NOCĄ

4:00 am 6:00 am

Background