2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Written by on 20/06/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Nienawistne partie będą usuwane

Główny urzędnik wyborczy Kanady, Stéphane Perrault, zalecił zmianę kanadyjskiego federalnego prawa wyborczego, aby umożliwić wyrejestrowanie tych partii politycznych, które zostaną uznane za „nienawistne”. 

Dziennik “National Post” komentuje, że to jeden z najbardziej kontrowersyjnych ostatnio pomysłów, o smaku republiki bananowej. Mógłby zachęcać większe partie polityczne do ścigania swoich mniejszych przeciwników, aby ich zakazać sądownie.

Obecnie nie ma podstaw prawnych do zakazu rejestracji jakiejś partii czy wymazania jej z rejestru, nawet gdy jednym z głównych celów partii jest promowanie nienawiści.

Jednak urzędnik państwowy Stéphane Perrault chce to zmienić poprzez wprowadzenie odrębnego, niezależnego organu, który decydował by, na które partie polityczne można bezpiecznie głosować.

Ma rację “National Post”, sugerując że smakuje to republiką bananową. 

Więcej – TUTAJ.

Truckerzy bez szczepień nadal nie przejadą

Kanada co prawda rozluźniła w poniedziałek wymagania dotyczące szczepień, ale nie da wszystkich – np. nie dla transgranicznych truckerów – którzy najmocniej protestowali przeciwko nakazowi szczepień w Kanadzie.

Poluzowanie pandemicznych restrykcji w dotyczących szczepień nie ma bowiem zastosowania wobec przekraczających granicę kierowców ciężarówek – potwierdził to Canadian Trucking Alliance.

Kanadyjczycy, którzy wyjeżdżają z kraju, nadal będą musieli przestrzegać przepisów, które uniemożliwiają niezaszczepionym kanadyjskim truckerom przekraczanie granicy. Kanada również ma zamkniętą granicę dla nieszczepionych truckerów jadących z południa.

Canadian Trucking Alliance przypomina swoim członkom, że usunięcie zakazów dotyczącego szczepień na granicy lądowej pozostaje decyzją dwustronną, Kanady i Stanów. 

Tęczowe skrzydło w domu seniora

W domu opieki długoterminowej w centrum Toronto otwarte zostało specjalne “Tęczowe Skrzydło”, stworzone specjalnie dla dla seniorów ze społeczności LGBT. Jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa w Ameryce Północnej.

25-osobowe skrzydło przy Wellesley Central Place. 

“Mamy członków rodzin, którzy mogą nie czuć się komfortowo, przychodząc do domu opieki długoterminowej z powodu swojej płci lub preferencji życiowych i bardzo ważne jest, abyśmy ich  wspierali, jak również abyśmy wspierali naszych pracowników, którzy pochodzą z tej społeczności” – powiedziała Barbara Michalik, która jest dyrektorem wykonawczym ds. partnerstwa w charytatywnej korporacji non-profit Rekai Centres, która od 70 lat prowadzi dwa domy opieki długoterminowej w centrum Toronto.

Burmistrz Toronto John Tory wziął udział w uroczystości otwarcia skrzydła. 

Ottawa szczepi przeciwko małpiej ospie

W stołecznej Ottawie rozpoczęto szczepienia przeciwko małpiej ospie, choć potwierdzono tam jak dotąd jeden przypadek tej choroby. W całym Ontario odnotowano 30 przypadków, z czego 26 w Toronto. 

Public Health Ontario podało, że monitoruje sytuację, a ryzyko dla ogółu społeczeństwa jest nieznaczne.

Mimo to w Ottawie proponuje się Ottawy proponuje się szczepienia osobom, które miały bliski kontakt z osobą zarażoną. Na razie podaż szczepionek jest ograniczona, dlatego szczepieni mają być ci z grupy wysokiego ryzyka. Gdy liczba dostępnych dawek się zwiększy, akcję szczepień będzie można rozszerzyć.

W Toronto dwie kliniki oferują szczepienia przeciwko małpiej ospie.Ale tam szczepione są osoby pełnoletnie transseksualne lub cisgender, które należą do społeczności homo- i biseksualnej oraz utrzymują kontakty seksualne z innymi mężczyznami.

Plastik ma zniknąć 

Do końca roku znikną w Kanadzie plastikowe słomki i torby na zakupy, ponieważ rząd federalny wprowadza zakaz niektórych jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych.

Projekt przepisów zakazujących sześciu plastikowych przedmiotów został opublikowany już w grudniu, a rząd musi mieć co najmniej sześciomiesięczny okres przejściowy po opublikowaniu ostatecznych przepisów w tym miesiącu.

Jako pierwsze zakaz obejmie plastykowe słomki, pojemniki na wynos, torby na zakupy, sztućce, mieszadełka i plastikowe pierścienie do sześciopaków.

Rząd federalny do końca dekady chce wyeliminować wszelkie opakowanie z tworzyw sztucznych.

Trzy wschodnie prowincje Kanady podjęły już własne działania przeciwko plastikowym torebkom, podobnie jak niektóre miasta, w tym Regina i Montreal.

Zdobywca Oscara zatrzymany za napaść seksualną

Kanadyjski zdobywca Oscara, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Paul Haggis został zatrzymany we Włoszech jako oskarżony w sprawie o napaść na tle seksualnym na kobietę na południu Włoch.

Zarzuty dotyczą młodej cudzoziemki, która miała zostać zmuszona do stosunków seksualnych w ciągu dwóch dni po czym musiała szukać pomocy medycznej.

69-letni Paul Haggis był scenarzystą wielu znanych filmów, m. in. z serii o Jamesie Bondzie. W 2006 roku dostał Oscara za scenariusz głośnego filmu “Crash”. 


Current track

Title

Artist

Current show

NOCNE RETRO

2:00 am 4:00 am

Upcoming show

WEEKEND NOCĄ

4:00 am 6:00 am

Background