3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

Written by on 21/06/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

Liberałowie “piorą” dokumenty

Liberałowie Justina Trudeau wydali prawie 40 mln dolarów na ocenzurowanie dokumentów wymaganych przez opinię publiczną – twierdzi najnowszy raport ujawniony przez portal Blacklock’s Reporter.

Owe 40 mln rząd przeznaczył dla prywatnych konsultantów zakontraktowanych po to, aby ukryli dokumenty wymagane we wnioskach złożonych na podstawie Ustawy o Dostępie do Informacji.

Kontrakty, o których mowa, wahały się od kilku tysięcy do setek tysięcy dolarów, a niektóre firmy otrzymywały wiele zleceń. Na przykład firma Altis Human Resources zarobiła ok. 16 miliona za swoje usługi.

Jak donosi True North, nie jest to pierwszy raz, kiedy rząd Trudeau został przyłapany na cenzurowaniu dokumentów w celu „ukrycia informacji przed opinią publiczną”. 

Kanada wobec drożejącej ropy i podatku węglowego

Przebywająca w Kanadzie amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen, powiedziała podczas konferencji prasowej, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy negocjują pułap cenowy dla ropy, aby zmniejszyć dochody Rosji z eksportu tego surowca. 

Yellen wymieniła „limity cenowe” jako możliwe opcje. Wzmocniłyby one zachodnie sankcje na rosyjskie źródła energii, obniżyłyby cenę rosyjskiej ropy, a tym samym obniżyły dochody rosyjskiego rządu.

Yellen poinformowała podczas wizyty u wicepremier Chrystii Freeland o stosownych negocjacjach. Omówiono też strategie radzenia sobie ze skutkami wojny na Ukrainie, wysoką inflacją oraz problemami w globalnych łańcuchach dostaw.

Z kolei kanadyjska wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland w rozmowie panelowej na forum Międzynarodowego Funduszu Walutowego zasygnalizowała możliwość podniesienia podatku węglowego, i to pomimo rekordowo wysokich kosztów życia oraz cen benzyny. Chce przez to wykazać się znaczącym zaangażowaniem Kanady w walkę ze zmianami klimatu, nawet w obliczu wysokiej inflacji.

Tymczasem inflacja okrada zwykłych Kanadyjczyków z siły nabywczej zarobionego przez nich pieniądza.  Podatek węglowy jest celową polityką inflacyjną i został zaprojektowany po to, aby nośniki energii, a przez to i inne towary – były coraz droższe.

Padają stuletnie rekordy gorąca

Rekordowe upały wystąpiły w Manitobie. Padło tam 18 pobitych rekordów wysokiej temperatury, niektóre ponad stuletnie.

Np. w Winnipeg odnotowano 37 C, a na przejściu w Emerson – 38 C. W Winnipegu takich upałów nie było od roku 1888.

W najbliższych dniach meteorolodzy nie spodziewają się tam zbyt wielkiego ochłodzenia, ale też nie przewidują, że padną nowe rekordy gorąca..

Waterloo dopuści golę pępki i dekolty

Kuratorium Szkolne Regionu Waterloo zamierza zamienić przepisy dotyczące ubioru  uczniów w szkołach, aby umożliwić uczniom eksponowanie dekoltu, brzucha i bielizny.

Ma to rzekomo wspierać integrację środowiska  i przeciwdziałać dyskryminacji.

Kodeks Ucznia z 2018 roku zabraniał odsłoniętej bielizny,  jak ramiączka biustonosza, a spódniczki czy spodenki muszą mieć odpowiednią długość. Zabronione były odkryte brzuchy czy bluzki bez ramiączek. Teraz ma to się zmienić w szkołach w Waterloo.

A regulamin ma wymagać jedynie aby ubrania zakrywały pachwiny i pośladki oraz zakrywała sutki, a materiał żeby nie był prześwitujący.

Oferują pracę nawet bez doświadczenia w zawodzie

Nowe badanie wskazują, że obecnie kanadyjscy pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia, czego przyczyną stał się na napięty rynek pracy.

Doświadczenie zawodowe i wykształcenie — niegdyś kluczowe na wielu stanowiskach — dzisiaj tracą na znaczeniu w obliczu niedoboru siły roboczej.

Okazało się również, że 4 na 5 pracodawców rozważyłoby zatrudnienie kandydatów, którzy nie posiadają stopnia naukowego lub certyfikatu zawodowego, a zamiast tego zaoferowałoby przeszkolenie w miejscu pracy.

Mamy obecnie do czynienia z jednym z najbardziej napiętych rynków pracy, jakie kiedykolwiek mieliśmy. Istnieje zdecydowany niedobór siły roboczej. Stopa bezrobocia w Kanadzie spadła w maju do 5,1%. To najniższy wskaźnik od co najmniej 1976 r., czyli tak daleko, jak sięgają porównywalne dane.

Rząd nie ujawni dlaczego zakazał

Rząd Justina Trudeau nie ujawni, dlaczego wprowadził zakaz podróżowania dla osób niezaszczepionych. Liberałowie zablokowali wniosek wzywający rząd do ujawnienia dokumentów, które prowadziły do tej decyzji, takich jak ekspertyzy dotyczące zdrowia publicznego i modelowania użytego  przez ministra transportu. Powołano się na poufność, ponieważ rząd uznał, że ma prawo chronić informacje, które mogą wyrządzić szkodę, jeśli opinia publiczna o nich się dowie.

Tymczasem jak wynika z dokumentów, do jakich dotarł portal Rebel News, główna epidemiolog Public Health Agency zeznała pod przysięgą podczas przesłuchań przedprocesowych, że nigdy nie zalecała rządowi wprowadzania wymogu szczepień dla podróżujących liniami lotniczymi czy koleją ponieważ z ustaleń naukowych wynikało, że nie będzie on skuteczny.

Decyzja ta — wszystko na to wskazuje — została podjęta wyłącznie z przyczyn politycznych.

Niekończąca się tragedia

Edward Lake, ojciec trojga dzieci zabitych przez pijanego kierowcę w 2015 roku popełnił samobójstwo.

Jego dzieci, w wieku 9, 5 i 2 lat oraz 65-letni dziadek dzieci, zginęli gdy w ich auto uderzył na skrzyżowaniu w Vaughan Marco Muzzo, multimilioner i syn słynnego dewelopera. Został skazany na 10 lat więzienia, a otrzymał pełne zwolnienie warunkowe już w lutym ub. roku.

Na rozprawie, ojciec dzieci Edward Lake powiedział w oświadczeniu, że cierpiał na myśli samobójcze i intensywny niepokój od czasu katastrofy, a strata wpłynęła na jego małżeństwo.

Półfinały mistrzostw w piłce nożnej

Do półfinałów mistrzostw w piłce nożnej (czyli tzw. Canadian Classique) po raz kolejny dostały się dwa największe kluby piłkarskie w kraju. Dziś wieczór w Toronto na BMO Field, lokalne Toronto FC będzie gościć CF Montreal. Zwycięzca tego meczu zagra w finale pucharu ze zwycięzcą meczu pomiędzy Vancouver Whitecaps i York United FC.

Toronto awansowało do półfinałów, pokonując Halifax Wanderers i awansując dzięki bramce samobójczej w 86. minucie. 

Rok temu puchar zdobyła drużyna z Montrealu.


Current track

Title

Artist

Current show

WEEKEND NOCĄ

4:00 am 6:00 am

Upcoming show

WOLNA SOBOTA

6:00 am 9:00 am

Background