4️⃣ Tym Żyje Miasto | Czwartek

Written by on 22/06/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 4️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | CZWARTEK

Oficjalna inflacja to 7.7% 

Oficjalna stopa inflacji według środowego raportu Statistics Canada osiągnęła 7,7%. Głównym czynnikiem jej wzrostu byłą cena benzyny, która tylko w maju wzrosła o 48% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Artykuły spożywcze wzrosły oficjalnie o 9,7% w ciągu ostatniego roku, w tym same tłuszcze i oleje jadalne o 30%.

Rekordowo rosną również koszty wyposażenia domu, a same ceny mebli wzrosły o prawie 16%.  

W maju br. odnotowano największy jednomiesięczny skok inflacji od 30 lat, co przerosło nawet oczekiwania licznych ekonomistów. Niestety, na horyzoncie nie widać zmian na lepsze. 

C-11 to przepustka do cenzury

Liberalny rząd Justina Trudeau usiłuje przeforsować Ustawę C-11 regulującą Internet twierdząc, że ustawa jest niczym innym jak próbą „modernizacji” standardów nadawania. Ustawa ta jednak przyznaje rządowi szerokie uprawnienia do kontrolowania treści umieszczanych w sieci. 

Najnowszy raport Kanadyjskiej Federacji Podatników (CTF), opracowany we współpracy z ekspertem ds. prawa internetowego Michaelem Geistem, ostrzega, że Ustawa C-11 daje rządowi w Ottawie kontrolę nad Internetem podobną do tej, jako wprowadziły już autorytarne dyktatury z Chinami na czele.

Jay Goldberg z CTF twierdzi, że “Liberałowie ścigają już nie tylko wasze tweety, ale także plastikowe słomki do napojów i inne jednorazowe plastiki”.

Rząd wymusił zakończenie ostatniej debaty parlamentarnej nad C11. Głosowano bez debaty nad ponad 100 poprawkami do tej ustawy. Ustawa zezwoli rządowi na blokowanie i usuwanie wszelkich treści, które publikujecie na YouTube czy w mediach społecznościowych.

Miliardy na obronę arktycznych granic

Kanadyjska minister obrony Anita Anand zapowiedziała, że Kanada w ciągu najbliższych 6 lat wyda prawie 5 mld dolarów na modernizację starzejących się systemów obronnych Ameryki Północnej, aby powstrzymać ewentualny atak na kontynent.

Będzie to najważniejsza aktualizacja systemu Norad, z perspektywy Kanady, od prawie czterech dekad. Nowe inwestycje obejmą radary i czujniki dalekiego zasięgu zdolne do wykrywania nadchodzących zagrożeń zza Arktyki.

Obecny system jest już praktycznie przestarzały dzięki nowym osiągnięciom w zakresie uzbrojenia dalekiego zasięgu. Obawy te znacznie wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Bilet kinowy będzie droższy online

Kinomani, w Kanadzie, wybierający się tego lata do kin sieci Cineplex, zapłacą trochę więcej za bilet, ponieważ Cineplex wprowadził nową opłatę w wysokości $1,50, która dotyczy każdego biletu zakupionego za pośrednictwem aplikacji mobilnej i internetu. 

Dopłata ta nie dotyczy biletów kupowanych osobiście w kasach kin.

W Stanach większość największych sieci kin pobiera już opłatę za zakup biletów online.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

NOCNE RETRO

2:00 am 4:00 am

Upcoming show

WEEKEND NOCĄ

4:00 am 6:00 am

Background