5️⃣ Tym Żyje Miasto | Piątek

Written by on 04/08/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 5️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | PIĄTEK

ArriveCAN pozostaje

Tak bardzo nielubiana przez podróżnych aplikacja ArriveCAN, której likwidacji domagają się i ludzie, i biznesy, i niektórzy politycy, nie zostanie zlikwidowana. Ba – zostanie nawet rozszerzona o nowe funkcje i nowe lotniska, w takich miastach jak Winnipeg, Halifax, Calgary, Edmonton, Ottawę, Quebec City oraz lotnisko Billy Bishop na wyspie Toronto.

Wszędzie tam aplikacja pozwoli podróżnym złożyć deklarację celną i imigracyjną do 72 godzin przed przybyciem do Kanady.

Podawanie informacji dotyczących podróży i zdrowia za pośrednictwem aplikacji ArriveCAN jest obowiązkowe.

Podczas gdy Liberałowie twierdzą, że aplikacja spełnia swoje zadanie, wielu Kanadyjczyków skarży się, że przyprawia ona o ból głowy podróżnych, zwłaszcza tych, dla których wypełnienie aplikacji cyfrowej jest rzeczą trudną. 

Kanada przeszkoli ukraińskich rekrutów

Kanada dołączy do misji szkolenia ukraińskich rekrutów, kierowanej przez armię brytyjską, w celu szkolenia bojowego ukraińskich cywilów.

Oczekuje się, że do 10.000 ukraińskich żołnierzy przyleci do Wielkiej Brytanii na kursy wojskowe trwające pięć tygodni.

Kanada przyłącza się do tej akcji, wznawiając zawieszoną zimą operację Unifer, podczas której ponad 35.000 ukraińskich żołnierzy przeszło zaawansowane szkolenie bojowe pod kierunkiem żołnierzy kanadyjskich.

Ukraiński rząd wielokrotnie naciskał na Kanadę, aby wznowiła takie szkolenie w kraju trzecim.

Rekordowo tania benzyna

Cena benzyny w regionie w GTA mają spadła w ciągu ostatnich dwóch dni średnio o 12 centów za litr, do poziomu $1.68 centów za litr najtańszego paliwa czyli do najniższego poziomu od prawie czterech miesięcy (od 13 kwietnia).

Nie wiadomo co będzie dalej, ale raczej – nie taniej.

Ceny benzyny w regionie w GTA osiągnęły swój rekordowy pułap cenowy ($2.15 za litr) w czerwcu br., ale ostatnio spadają z powodu mniejszego popytu i rosnących obaw o recesję.

Przypomnijmy, że w sierpniu ub. roku najtańsza benzyna kosztowała około $1.40 za litr.

Drób ze Stanów zakazany

Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności ograniczyła import drobiu ze Stanów Zjednoczonych w celu ochrony zasobów własnego drobiu w Kanadzie. Ptasia grypa dziesiątkuje fermy w Stanach Zjednoczonych, m. in. w Michigan, Minnesocie, New Jersey, Nowy Jorku i kilkunastu innych stanach. Stada kurcząt, które mają pozytywny wynik testu na chorobę, są zabijane.

Zabronione są tam wszystkie produkty drobiowe i podroby, które nie zostały w pełni ugotowane, puszkowane albo zapieczętowane.

“Koniec z nakazami szczepień od zaraz!”

Dwaj kandydaci na przywódców federalnej Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre i Roman Baber, skrytykowali decyzję Uniwersytetu Torontońsiego o wprowadzeniu tam wymogu dawek przypominających szczepionki Covid-19 dla studentów oraz pracowników mieszkających w akademikach.

Jak napisał na Twitterze Pierre Poilievre: „Teraz uniwersytety chcą wykluczyć studentów, którzy nie są potrójnie zaszczepieni. Dosyć tego! Pozwólcie studentom odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Koniec z nakazami szczepień, i to od zaraz!”. 

Superkolej – szybsza i tańsza od samolotów

Ruszają testy superszybkiej kolei FluxJet, która ma pozwolić przebyć podróż szybciej niż samolot, przy dużo niższym zużyciu energii. 

Według kanadyjskiej firmy TransPod, kapsuły ślizgowe FluxJet mają rozpędzać się do 1000 km/h w tunelach z obniżonym ciśnieniem powietrza.

Pierwszy 300-kilometrowy odcinek kolei przyszłości, który może pochłonąć nawet 20 mld dolarów, powstanie pomiędzy Calgary i Edmonton w Albercie. Każdego dnia przemieszczają się na tym odcinku tysiące ludzi. 

Podobno podróże super-pociągiem mają być bardzo tanie, tańsze niż przelot samolotem.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

PRZEBOJE LATA Z RADIEM

1:00 pm 2:00 pm

Upcoming show

DOBRE BO POLSKIE

2:00 pm 4:00 pm

Background