2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Written by on 19/09/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Wokalny popis premiera na pogrzebie stulecia

Podczas pobytu w Londynie związanego z pogrzebem królowej, premier Kanady Justin Trudeau został sfilmowany w lobby hotelu Corinthia, jak śpiewał wraz z paroma innymi osobami piosenkę „Bohemian Rhapsody” znany przebój zespołu Queen.

Gdy filmik dostał się do Twittera, oficjalne media zapewniały, że jest to fake news ale biuro premiera potwierdziło jego autentyczność.

Wielu użytkowników w mediach społecznościowych negatywnie zareagowało na nagranie z radośnie śpiewającym premierem, biorąc pod uwagę, że reprezentował on Kanadę na oficjalnym pogrzebie monarchini. Inni zarzucili mu występ w bardzo złym smaku.

Wielu znanych kanadyjskich polityków Kanadyjczyków pojechało do Londynu na pogrzeb królowej, w tym byli premierzy Kim Campbell, Jean Chrétien, Paul Martin i Stephen Harper. Nikomu jednak nie przytrafił się podobny incydent.

Poilievre byłyby dziś premierem

Gdyby dziś odbyły się wybory powszechne w Kanadzie to nowym premierem zostałby konserwatywny przywódca Pierre Poilievre – tak przynajmniej przekonują dane sondażowni sondaży Abacus Data, skłaniającej się raczej ku Liberałom.

Sondaż wykazał, że 35% respondentów zagłosowałoby na Partię Konserwatywną kierowaną przez Poilievre’a, 30% na Partię Liberalną, 17% na NDP i 9% na Bloc Quebecois.

W rozbiciu na prowincje, Konserwatyści mają największe poparcie na preriach: w Albercie 56%, a w Saskatchewan i Manitobie po 51%. Mają też przewagę w Kolumbii Brytyjskiej i w Ontario.

Pierre Poilievre zdobył przywództwo Partii Konserwatywnej, zobowiązując się do „usunięcia grupy trzymającej władzę”, aby obniżyć koszty życia i podnieść płace.

Pełne dane sondażu – TUTAJ.

Koktajl Mołotowa w ambasadzie Rosji

Moskwa wezwała ambasadora Kanady w Rosji w związku z atakami na rosyjską ambasadę w Ottawie, gdzie nieznana osoba wrzuciła koktajl Mołotowa na teren ambasady.

To nie pierwszy taki protest, bo w czerwcu protestujący oblali ogrodzenie ambasady czerwoną farbą.

Tym razem jednak – według szefa rosyjskiej dyplomacji – rzucono koktajlem Mołotowa, a grupa agresywnych demonstrantów zablokowała wejście do konsularnej części ambasady.

Więcej – TUTAJ.

Banki żywności oblężone

Banki żywności w całym GTA odnotowują bardzo gwałtowny wzrost rodzin z klasy robotniczej korzystających z ich usług i alarmują, że liczba klientów rośnie rekordowo.

Według danych Daily Bread Food Bank, przed pandemią przyjmowano tam około 60 tysięcy osób miesięcznie. Wraz z pandemią liczba ta wzrosła do 120 tys. rodzin miesięcznie, a następnie z inflacją, w tym ostatnim miesiącu wzrosła do 182 tysięcy. A tak jeszcze dotąd nie było.

Jako powód takiego szturmu na banki żywności one same podają rosnące koszty żywności oraz czynszu w sytuacji, kiedy coraz więcej osób nie może związać końca z końcem, mimo że wiele z nich ma pełnoetatową pracę. 

Przed pandemią Daily Bread wydawał 1,6 miliona dolarów rocznie na żywność. Obecnie liczba ta wzrosła do 13 milionów.

Ruszył proces generała, który rzekomo obmacywał

W sądzie w Gatineau w Quebecu rozpoczął się proces gen. dywizji Dany Fortina, oskarżonego o napaść na tle seksualnym 34 lata temu. 

Wskutek tego oskarżenia gen. Fortin, który utrzymuje swoją niewinność, został nagle usunięty ze stanowiska szefa rządowej kampanii dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19.

W czasie domniemanej napaści, zarówno Fortin jak i skarżąca go kobieta uczęszczali do akademii wojskowej. Skarżąca zeznała, że którejś nocy przyszły generał miał zakraść się do jej sypialni i obmacywać, ale gdy się przebudziła – wyszedł. Oficjalną skargę złożyła jednak dopiero ponad 30 lat później, gdy armia zainicjowała akcję, ​​będącą próbą rozwiązania problemu nadużyć seksualnych w wojsku.

Gen. Fortin oskarżył premiera Justina Trudeau i innych wysokich rangą członków liberalnego rządu o usunięcie go z kampanii dystrybucji szczepionek z powodów czysto politycznych.

Malutkie meduzy w jeziorach Ontario

W wodach Wielkich Jezior ale i także w innych akwenach w Ontario odnotowuje się coraz częściej obecność inwazyjnego gatunku małych, słodkowodnych meduz, pochodzących z Chin. Rozprzestrzeniają się one coraz bardziej na północ, a w ostatnich tygodniach zaobserwowano je w Sudbury. 

Maleńkie meduzy są wielkości dziesięciocentowej monety. Żywią się planktonem i nie wyrządzają nikomu żadnej szkody. W Kanadzie odnotowano ich obecność już dość dawno ale ostatnio zauważa się je coraz częściej.

W Burlington gryzą kojoty

W Burlington już po raz siódmy w tym roku doszło do pogryzienia przez kojota. Ta ostatnia ofiara odpoczywała na swoim podwórku, kiedy kojot ugryzł ją w kolano.

Poprzedni atak miał miejsce 10 września w domu seniora, gdzie ranna została starsza mieszkanka, odpoczywająca na frontowym patio, kiedy została obudzona przez kojota gryzącego ją w biodro. Inną z ofiar był dwuletni chłopiec, który bawił się na tyłach swego domu, kiedy kojot złapał go za szyję i próbował uprowadzić.

Sytuacja ta skłoniła radnych Burlington do uruchomienia zespołu zarządzania kryzysowego. Miasto zapewnia, że nie ustaje w wysiłkach wyłapania kojotów.

 


Current track

Title

Artist

Current show

PRZEBOJE LATA Z RADIEM

12:00 pm 2:00 pm

Upcoming show

DOBRE BO POLSKIE

2:00 pm 4:00 pm

Background