3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

Written by on 20/09/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

Amnestia dla imigrantów nadchodzi?

Tysiące nieudokumentowanych imigrantów protestowały w 13 dużych kanadyjskich miastach, domagając się przyznania statusu stałych rezydentów w ramach generalnej amnestii. W wiecach uczestniczyli też przedstawiciele ugrupowań pracowniczych i związków zawodowych. Protestujący domagali się uregulowania statusu według zasady równości, uważając, że każde wykluczenie to dyskryminacja. Twierdzili też, że rząd powinien zająć się tą sprawą, gdy tylko powróci z wakacyjnej przerwy.

Nowi imigranci żądają także dostępu do powszechnej opieki medycznej, szans na lepszą pracę i naukę.

Ministerstwo imigracji potwierdziło ze swej strony, że prowadzi rozmowy z ekspertami i zainteresowanymi stronami, aby – jak to ujęto – „coraz więcej obcokrajowców mieszkających w Kanadzie mogło na stałe nazywać ten kraj swoim domem”. 

Więcej – TUTAJ.

Gang włamywaczy ujęty

W Toronto aresztowano 6-osobowy gang włamywaczy, który w zuchwały sposób zdołał okraść przez szereg miesięcy 21 rozmaitych firm i sklepów firm na terenie prowincji. Czterech z nich schwytano na gorącym uczynku, podczas włamania do sklepu z narzędziami w Barrie.

Policjanci zarekwirowali skradzioną furgonetkę U-Haul i narzędzia o wartości około 15 tys. dolarów, a także kokainę, heroinę i metamfetaminę. Liczne zarzuty postawiono 6-ciu młodym ludziom, z których pięciu nosi nazwisko Singh.

Jak drożeje żywność

Wprawdzie – według najnowszych raportów – stopa inflacji w Kanadzie spadła w sierpniu do 7%, ale ceny żywności kupowanej w sklepach wzrosły znacznie szybciej — oficjalnie do prawie 11%.

Na początkuj lata inflacja wzrosła do najwyższego poziomu od 40 lat – przekraczając 8%.

Teraz jej poziom spadł, ale w dużej mierze dlatego, że w ciągu miesiąca paliwo sprzedawany było znacznie taniej.

W przypadku typowych artykułów spożywczych mamy do czynienia z największym wzrostem cen od roku 1981. Według urzędu statystycznego, wpłynęły na to: ekstremalne warunki pogodowe, wyższe koszty produkcji, zakłócenia łańcucha dostaw oraz inwazja na Ukrainę.

Bliższe powiązania Kanady z amerykańską gospodarką pozwalają dolarowi kanadyjskiemu na powstrzymanie naporu waluty amerykańskiej – tak uważają analitycy rynkowi. 

Od początku roku notowania USD/CAD zyskały zaledwie 5%, podczas gdy indeks dolara wspiął się w górę o 15%. Jednak, aby para tych walut zatrzymała się w trendzie wzrostowym, potrzebna będzie zwyżka cen surowców. We wtorek odnotowano kurs dolara amerykańskiego do kanadyjskiego na dwuletnich maksimach – na poziomie 1,328. 

Jak twierdzą analitycy z Barclays, w gronie krajów G10 dolar kanadyjski okazał się walutą, która najlepiej poradziła sobie z tegorocznym rajdem dolara amerykańskiego.

Jak drożeją czynsze?

Ceny czynszów w Kanadzie w miesiącu sierpniu nadal podlegały w sierpniu ogromnej presji wzrostowej, a roczna inflacja czynszów w wielu miastach wyniosła ponad 24%.

Według fachowego raportu portalu Rentals.ca, średni czynsz za wszystkie rodzaje nieruchomości w Kanadzie w sierpniu wyniósł 1959 dol. miesięcznie, co stanowi roczny wzrost o ponad 11%.

Średni czynsz za domy jednorodzinne osiągnął w sierpniu 3061 dol. miesięcznie, za mieszkania typu kondominium wzrósł do 2312 dol., a za czynsz za tradycyjne apartamenty wzrósł do 1729 dol.

Wzrost czynszów jest szczególnie dotkliwy w niektórych obszarach metropolitalnych, jak np. w Vancouver czy w Toronto, gdzie średni czynsz miesięczny wynosi 2694 dolarów, co oznacza wzrost w ciągu roku o ponad 24%.

Zamieszki na raperskim festiwalu

Do gwałtownych zamieszek doszło podczas muzycznego Breakout Festival w Vancouver na terenie Pacific National Exhibition. 

Gdy okazało się, że nie dojdzie do występu jednego z głównych zaproszonych artystów, jakim był raper Lil Baby, wybuchły zamieszki i publiczność ze złości zdemolowała teren festiwalu. Staranowano namioty z żywnością, łamano stoły, rzucano koszami na śmieci. Później zapanował, ogólny chaos.

Siedmiu uczestników zostało aresztowanych za wandalizm. 

Więcej – TUTAJ.

iPhone 14 Pro z łączem satelitarnym

Firma Apple wprowadza na rynek swój model IPhone Pro 14-stej generacji. 

Jedną z najważniejszych nowości jest w nim łączność satelitarna. Dzięki niej możliwe będzie wezwanie pomocy w momencie braku zasięgu sieci Wi-Fi i sieci komórkowej. Ta funkcja ma być dostępna dopiero od listopada tego roku i na początku tylko i wyłącznie w Kanadzie oraz Stanach. Dopiero później ma być udostępniona w paru innych krajach. 

Klienci, którzy zakupią iPhone’y 14 z serii Pro przez 2 lata będą mogli skorzystać z łączności satelitarnej bez dodatkowej opłaty.

Bublé rusza w świat

Popularny kanadyjski piosenkarz Michael Bublé wyrusza w światową, intensywną trasę koncertową promującą najnowszą płytę tego artysty pt. “Higher”.  To już jego jedenasty album studyjny.

A trasa koncertowa obejmuje m. in. 18 koncertów w największych europejskich miastach, wśród których znalazł się również Kraków. 

W tej chwili Buble promuje swoje najnowsze wydawnictwo w Stanach i Kanadzie.

A oto tytułowe nagranie z najnowszego albumu Michela Buble: 


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

PRZEBOJE LATA Z RADIEM

12:00 pm 2:00 pm

Upcoming show

DOBRE BO POLSKIE

2:00 pm 4:00 pm

Background