5️⃣ Tym Żyje Miasto | Piątek

Written by on 22/09/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 5️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | PIĄTEK

87% profesorów zgłasza poglądy lewicowe

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Macdonald Laurier Institute, 87% kanadyjskich profesorów uczelni wyższych ma poglądy lewicowe. Natomiast wielu z tych o poglądach prawicowych skarży się przez na wrogie środowisko pracy. Autorzy badania zwracają uwagę na kryzys różnorodności na kanadyjskich uczelniach, jednorodność poglądów politycznych, autocenzurę i zagrożenia dla wolności akademickiej, gdyż uniwersytety stały się jednolite poglądowo.

76% profesorów przyznało, że w ostatnich wyborach federalnych głosowało na partię liberalną lub NDP, a 11% na Zielonych lub Bloc Québecois. 

Dla porównania na partie te głosowało 60% ogółu kanadyjskiej populacji. 

Więcej – TUTAJ.

Minister skrytykował obostrzenia

Minister pracy i imigracji prowincji Alberta, Kaycee Madu, skrytykował w mediach społecznościowych „tyrańskie” – jego zdaniem – pandemiczne ograniczenia i podziękował  uczestnikom Konwoju Wolności za ich protest przeciwko tym restrykcjom.

To nowość wśród urzędujących polityków. Minister Madu powiedział też otwarcie, że wprowadzone restrykcje „nigdy nie opierały się na nauce, ale na kontroli politycznej i władzy”.

Jednak minister Madu nie zawsze tak ostro sprzeciwiał się obostrzeniom pandemicznym. Wcześniej wyrażał poparcie dla przynajmniej niektórych z nich.

Weteran Topp skarży koncern medialny

Wojskowy weteran James Topp, który przemaszerował pieszo Kanadę w proteście wobec obostrzeń covidowych, zaskarżył w sądzie o zniesławienie sieć medialną Global News oraz jej firmę macierzystą Corus Entertainment. 

Przyczyną pozwu jest to, że w jednym z artykułów fałszywie określono go jako zwolennika białej supremacji, bez jakichkolwiek dowodów na poparcie tej tezy. Zarzucono mu też, że jest ekstremistą i członkiem skrajnej prawicy.

James Topp ma również sprawę przed innym sądem – wojennym – po tym, jak odmówił obowiązkowego w armii szczepienia.

Wybory w Toronto za miesiąc

Do wyborów municypalnych w Toronto pozostał miesiąc. Po raz trzeci startuje w nich burmistrz John Tory oraz 30 innych kandydatów. Ponadto aż 164 kandydatów ubiega się o stanowisko radnego.

Według badań, najważniejsze dziś problemy w mieście według jego mieszkańców to coraz mniej bezpieczne ulice oraz kryzys mieszkaniowy. Inne kwestie to transport publiczny, budownictwo i praca policji.

Szkoła ignoruje rzeczywistość biologiczną

Ontaryjski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że ​​6-letnia uczennica jednej ze szkół w Nowym Brunszwiku nie była dyskryminowana przez nauczycielkę, która przekonywała dzieci w klasie, że  „nie ma czegoś takiego jak chłopcy i dziewczęta”.

Incydent, które doprowadził do ​​tej orzeczenia, miał miejsce 4 lata temu, kiedy nauczycielka tłumaczyła pierwszoklasistom pojęcie tożsamości płciowej. 

Skargę wniosła do Trybunału matka dziewczynki Pamela Buffone, która uważała, że ​​takie opinie, a także kilka innych lekcji na temat płci, podważyło poczucie córki jako dziewczynki, która wracała do domu po lekcjach nie wiedząc kim jest, ponieważ szkoła ignoruje rzeczywistość biologiczną jako ważną cechę osobistą.

Trybunał odrzucił jej skargę, co prawniczka matki skomentowała: “Ta decyzja nie zaskakuje. Szczerze mówiąc, w naszym społeczeństwie mamy obecnie nie do pogodzenia zderzenie światopoglądów,. Znalazło ono odzwierciedlenie w orzeczeniu trybunału”.

Przybywa rodzicobójców

Policja aresztowała w Etobicoke mężczyznę, oskarżonego o zabicie nożem swoich własnych rodziców.

Do zbrodni doszło w ich mieszkaniu położonym w pobliżu Rexdale i Islington. Według policji znaleziony w pobliżu zwłok rodziców syn również posiadał rany kłute ale jego obrażenia nie zagrażają życiu.

28-letni Alpha Henry został oskarżony o dwa zarzuty morderstwa z premedytacją.

Tymczasem zapadł wyrok w sprawie śmierci 64-letniej Barbary Waite z Brytyjskiej Kolumbii, którą zamordował jej własny syn – znany niegdyś kanadyjski aktor dziecięcy – obecnie 24-letni Ryan Grantham.

Rozpoczął karierę aktorską jeszcze w szkole podstawowej od reklam, potem występował w ok. 30 rolach w programach telewizyjnych i filmach. Nie miał kryminalnej przeszłości.

Były aktor, który przyznał się do zamordowania matki, został skazany na dożywocie bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe przez 14 lat.

Towarzyska gęś

Samotna, dzika gęś kanadyjska uparła się aby dołączyć do spływu grupy ludzi płynących po rzece Columbia w Kolumbii Brytyjskiej i nieustannie towarzyszyła im na całym odcinku podróży, ciągnącym się przez 32 kilometry. 

Spływ składał się z kajakarzy oraz wioślarzy na deskach. Samotna gęś nieustępliwie płynęła tuż obok, a czasem podejmowała rolę przewodnika. Odłączyła się dopiero po zakończeniu trwającej przez 7 godzin podróży, z której film możemy zobaczyć tutaj:


Current track

Title

Artist

Current show

PRZEBOJE LATA Z RADIEM

12:00 pm 2:00 pm

Upcoming show

DOBRE BO POLSKIE

2:00 pm 4:00 pm

Background