1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Written by on 25/09/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Fiona potargała wschód Kanady

Zgodnie z przewidywaniami huragan Fiona spowodował liczne straty i zniszczenia we wschodniej Kanadzie.

Huragan, już pod postacią posttropikalnego sztormu spowodował zniszczenia i przerwy w dopływie prądu na przestrzeni setek kilometrów w czterech wschodnich prowincjach, z Quebekiem włącznie. Wczoraj setki tysięcy mieszkańców pozostawało bez prądu.

pracują już nad tym dziesiątki ekip monterskich, również wojskowych.

Największa prędkość wiatru odnotowana w Nowej Szkocji wynosiła 171 km/h.

Opady deszczu były znaczne i w wielu miejscach doprowadziły do powodzi. Fale wzdłuż wschodniego wybrzeża Nowej Fundlandii sięgały 12 metrów.

Oddaj państwu 2 tysiące!

Kanadyjski urząd podatkowy zaczął wysyłać kolejne listy do osób, które na początku pandemii jednocześnie pobierały zasiłki CERB oraz wypłaty z ubezpieczenia pracy. Większość osób, od których fiskus zażąda zwrotu, będzie musiała oddać państwu 2000 dolarów.

Z zasiłku CERB skorzystało podczas pandemii prawie 9 mln osób. W ciągu pół roku wypłacono prawie 82 mld dolarów. Niektóre osoby dostały jednak podwójne wypłaty – zarówno z Service Canada, jak i z Canada Revenue Canada. Część z ich otrzyma więc wezwania do zwrotu. CRA wysłało już ponad 100 tys. zawiadomień, ale to nie wszystko.

Weryfikacja wypłat potrwa jeszcze cztery lata.

Posłowie opozycji uważają, że CRA nie powinno upominać się o zwrot po ponad dwóch latach.

Konserwatyści prowadzą w sondażach

Sondażownia Nanos Research przeprowadziła badania, z których wynika, że gdyby obecnie rozpisano wybory parlamentarne, wygrałaby je Konserwatywna Partia Kanady. Na drugim miejscu znaleźliby się Liberałowie, którzy w ciągu ostatnich 4 tygodni odnotowali 5-procentowy spadek.

Konserwatyści są trzy punkty wyżej od rządzących Liberałów, a zajmująca trzecią pozycję NDP zyskała aż 6% zwolenników w tym samym okresie.

Zdaniem analityków, rośnie liczba niezadowolonych i rozczarowanych wyborców o poglądach liberalnych, którzy swoje poparcie przerzucili na Nowych Demokratów.

Kanada wyda wizy Rosjanom

W odróżnieniu od Polski czy krajów bałtyckich Kanada będzie nadal wydawała wizy wjazdowe Rosjanom.

Minister spraw zagranicznych Melanie Joly stwierdziła, że nie popiera sankcji w postaci niewydawania wiz wjazdowych Rosjanom.

Minister Joly uważa, że decyzja prezydenta Putina o mobilizacji na wojnę na Ukrainie, pokazuje desperację reżimu, co – według niej – naraża Rosjan na ryzyko.

Minister zapowiedziała również, że Kanada wkrótce zaostrzy sankcje wobec Rosji i że dzisiaj wygłosi ogólnokrajowe przemówienie na temat poparcia Kanady dla Ukrainy.

Służby publiczne dostały premie “za pandemię”

Jak wynika z danych Izby Gmin, w 2021 roku rząd Justina Trudeau obdarował menedżerów służb publicznych premiami o łącznej wysokości ponad 190 mln dolarów.

Treasury Board zaakceptował te premie utrzymując, że Kanada ma „światowej klasy służbę publiczną”.

Dodatkowymi premiami za wyniki obdarowano w sumie 16.069 menedżerów sektora publicznego otrzymało dodatkowe wynagrodzenie z podatniczych pieniędzy.

Nagrody otrzymało nawet kierownictwo Kanadyjskiej Komisji Turystyki, choć branża ta została zamknięta z powodu rządowych blokad, a więc w czasie kiedy sektor rządowy zamykał binesy i tracił pracę.

Pandemia spowodowała również wzrost liczby dyrektorów zatrudnionych przez rząd federalny o ponad 21%. W tym czasie rząd stworzył historycznie rekordową liczbę 7900 stanowisk w zarządzaniu w całym sektorze publicznym.

Lotnisko Pearsona ciągle wśród najgorszych

Według najnowszego badania amerykańskiej firmy konsultingowej J.D. Power lotnisko Pearsona w Toronto należy do najgorzej ocenianych portów lotniczych Ameryki Północnej. Lotnisko znalazło się na 15. miejscu spośród 20. największych lotnisk na kontynencie.

Autorzy badania odnotowali ogromne niezadowolenie pasażerów z poziomu obsługi. 

W kategoriach mniejszych lotnisk, inne kanadyjskie porty lotnicze też wypadły poniżej oczekiwań.

Rzecznik prasowy władz lotniska Pearsona stwierdził, że wyniki badań są niemiarodajne, ponieważ w ankiecie wzięło udział za mało osób – tylko kilkuset pasażerów. Rzecznik kwestionował też sens porównywania lotnisk kanadyjskich i amerykańskich podkreślając, że w Kanadzie dłużej utrzymywano surowe restrykcje covidowe.

Indie ostrzegają przed Kanadą

Indie wydały zalecenie dla swoich obywateli przybywających do Kanady, ostrzegające ich przed panującymi tu przestępstwami z nienawiści. Ministerstwo spraw zewnętrznych Indii ostrzegło, że w Kanadzie nasila się przemoc na tle religijnym oraz nastroje antyindyjskie.

M. in. na świątyni w Toronto namalowano ostatnio napisy antyindyjskie.

Tłem tych nowych konfliktów są separatyści z Khalistanu, którzy chcą stworzyć swoje, niezależne państwo w indyjskim regionie Pendżabu. Tymczasem w Kanadzie odbyło się pro-khalistańskie referendum. Indie uważają zatem, że przyjazny kraj jakim jest Kanada,   zezwala na politycznie motywowany ekstremizm sikhijskich separatystów z Pendżabu.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Current show

4 PORY ROKU | POWTÓRKA

9:00 am 12:00 pm

Upcoming show

PRZEBOJE LATA Z RADIEM

12:00 pm 2:00 pm

Background