1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Written by on 14/11/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

1f1e8_1f1e6.png SPADA WARTOŚĆ PRZEJMOWANYCH PRZEZ KANADĘ ROSYJSKICH MAJĄTKÓW

Kanada zamroziła rosyjskie aktywa o wartości blisko 122 milionów dolarów kanadyjskich – wynika z najnowszych danych policji federalnej. Oznacza to spadek w porównaniu do wcześniej podawanych informacji. 

Specjaliści wskazują, że choć rośnie liczba objętych sankcjami, osoby te mogą nie mieć żadnego majątku w Kanadzie.

(RCMP) podała, że “od 24 lutego br. (…) skutecznie zamrożono równowartość 121.945.874,53 CAD aktywów, a łączna szacowana kwota transakcji finansowych zablokowanych na skutek restrykcji zawartych w dotyczących Rosji regulacjach SEMA (ustawy o specjalnych środkach ekonomicznych – red.) wyniosła 290.582.385,59 CAD”.

Kanadyjskie media zwróciły uwagę, że wartość zarówno zamrożonych aktywów, jak i zablokowanych transakcji spadła od sierpnia. Szacowana wartość zamrożonych aktywów spadła o około 300 tys. dolarów kanadyjskich, a zablokowanych transakcji – o niecałe 200 tys. dolarów. 

RCMP zaznaczyła tylko w komunikacie, że “stale napływają nowe informacje (…) w tym poprawki do wcześniej przekazanych danych”.

Specjaliści wskazują, że wartość zamrożonych aktywów może nie rosnąć z tego powodu, że choć cały czas przybywa osób i instytucji na liście objętych sankcjami, to mogą one nie mieć finansowych związków z Kanadą. 

Cytowana przez publicznego nadawcę CBC prezes firmy analitycznej Insight Threat Intelligence Jessica Davis wskazała przy tym, że Rosja szuka krajów stosujących słabsze regulacje, więc nawet pozornie nieprzynoszące rezultatów sankcje działają odstraszająco.

W czerwcu br. weszły w życie przepisy umożliwiające przejmowanie i sprzedaż rosyjskich aktywów w Kanadzie. Od rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku Kanada zastosowała sankcje wobec 1066 Rosjan i 264 rosyjskich podmiotów, przy czym większość wprowadzono od lutego br.

(źródło: PAP)

 

1f1e8_1f1e6.png LECZENIE DZIECI – KRYZYS SZPITALNY W ONTARIO 

Szpital dziecięcy SickKids w Toronto będzie wstrzymywał niektóre operacje, próbując “zachować zdolność opieki krytycznej” w obliczu znacznego wzrostu liczby pacjentów.

W oświadczeniu wydanym w piątek późnym popołudniem szpital powiedział, że od kilku dni obłożenie oddziału intensywnej terapii było co najmniej 127 procent ponad ich możliwości, co spowodowało taką decyzję. 

Od 14 listopada szpital będzie priorytetowo traktował “pilne, nagłe i wymagające szybkiej reakcji operacje”, jednocześnie odwołując inne zaplanowane procedury.

Nie jest jednak jasne, jak wiele procedur może zostać przesuniętych przez zmianę. Zaległości chirurgiczne w SickKids już prawie się podwoiły podczas pandemii COVID-19, przechodząc z 3,800 w marcu 2020 r. do około 5,600 w czerwcu tego roku.

Szpitale dziecięce w całym Ontario odnotowują tej jesieni znaczny wzrost ilości pacjentów, przyjmowanych z powodu wirusów atakujących układ oddechowy. 

W zeszłym tygodniu szef Centrum Dowodzenia Ontaryjską Opieką Krytyczną COVID-19 wezwał administratorów szpitali do przyjmowania nastoletnich pacjentów opieki krytycznej na oddziały intensywnej terapii dla dorosłych w celu zwolnienia miejsc na oddziałach dziecięcych.

Children’s Hospital of Eastern Ontario (CHEO) w Ottawie  również otworzył w tym tygodniu dodatkowy oddział intensywnej opieki medycznej, wykorzystując łóżka tymczasowo przeniesione z oddziału chirurgii dziennej.

W oświadczeniu wydanym w piątek, krytyk zdrowia NDP France Gélinas wezwała rząd Forda do podjęcia działań w celu rozwiązania  kryzysu szpitalnego, który pogarsza się z dnia na dzień. “Rząd musi podjąć pilne działania, aby zająć się niepokojącymi sygnałami wychodzącymi ze szpitali, a zwłaszcza ze szpitali dziecięcych. Powinniśmy zająć się kryzysem kadrowym, w tym podrzeć Bill 124, promować szczepienia przeciwko COVID i przeciwko grypie, a także zacząć okazywać szacunek pracownikom służby zdrowia” – powiedziała ekspertka.

(bejsment.com)

 

1f1e8_1f1e6.png HOLOCAUST WEJDZIE DO PROGRAMU NAUCZANIA

Rząd Ontario poinformował, że we wrześniu przyszłego roku wprowadzi w szkołach podstawowych w prowincji obowiązkowy przedmiot do programu klas szóstych. Będzie to nauczanie o Holokauście.

Minister edukacji Stephen Lecce zapowiedział, że wymóg ten jest częścią reform, które mają pomóc młodym uczniom zrozumieć znaczenie Holokaustu i zwalczać to, co – według rządu – zwiększa antysemityzm w szkołach. Podobny wymóg jest obecnie częścią programu nauczania historii klasy 10.

Ministerstwo edukacji pomoże również w szkoleniu nauczycieli, “aby mogli dalej wspierać wysiłki w zakresie edukacji o Holokauście”.

*


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: