2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Written by on 15/11/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek


 WYBORY – BĘDZIE ŚLEDZTWO W SPRAWIE INGERENCJI CHIN
Deputowani do kanadyjskiego parlamentu przeprowadzą dochodzenie w sprawie prób wpływania przez Chiny na wybory w Kanadzie i kanadyjską politykę. Decyzję podjęto w poniedziałek w związku z wcześniejszymi doniesieniami mediów.
Parlamentarzyści zamierzają spotkać się z ministrami, przedstawicielami wywiadu, a także państwowej komisji wyborczej.
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział tydzień temu, że Kanada zauważyła podejmowane przez Chiny agresywne próby wpływania na wybory i zamierza chronić swój proces demokratyczny. Trudeau odniósł się w ten sposób do doniesień mediów na temat działań Chin, które miały m.in. prowadzić tajną operację finansowania kampanii 11 kandydatów do kanadyjskiego parlamentu w wyborach w 2019 roku.
Publiczny nadawca CBC cytował wypowiedź wicedyrektor operacji CSIS (kanadyjskiego wywiadu) Michelle Tessier, która wcześniej w listopadzie mówiła parlamentarzystom, że rosną obawy w związku z chińskimi próbami wpływania na kanadyjską politykę.
Opisywane w ubiegłym tygodniu przez telewizję Global News działania Chin to również przekazywanie pieniędzy dla kandydatów z różnych partii, umieszczanie agentów w biurach parlamentarzystów w celu wpływania na decyzje, a także próby korupcji byłych kanadyjskich urzędników postrzeganych jako mających dobre kontakty w Ottawie.
Pekin miał też organizować agresywne kampanie przeciw kanadyjskim politykom uważanym za zagrożenie dla interesów Chin.
W poniedziałek RCMP poinformowała, że w Quebecu zatrzymano pracownika Hydro-Quebec, podejrzewanego o przekazywanie tajemnic handlowych quebeckiego państwowego producenta energii do Chin. W wtorek pochodzącemu z Chin pracownikowi zostaną przedstawione formalne zarzuty.
Na początku listopada Kanada nakazała wyjście ze swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaś pod koniec października policja federalna wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich “komisariatów policji” na terenie Kanady.
W minionych latach media wielokrotnie opisywały działalność chińskich agentów i ich próby wpływania nawet na lokalną politykę czy zastraszanie chińskich imigrantów w Kanadzie.
Rząd federalny ma w grudniu ogłosić swoją strategię wobec Chin oraz, szerzej, krajów azjatyckich rejonu Pacyfiku. W przyszłym tygodniu Trudeau będzie uczestniczył w spotkaniu krajów APEC w Bangkoku.
W maju sekretarz stanu USA Anthony Blinken wskazał, że zamiarem USA jest ograniczyć wymianę handlową z Chinami, szczególnie w kwestiach nowoczesnych technologii i w obszarach, gdzie może być zagrożone bezpieczeństwo narodowe. O podobnych zasadach mówiła w październiku br. wicepremier Kanady Chrystia Freeland podczas wystąpienia w Waszyngtonie.
(źródło: tvn24)
*
RZĄD ONTARIO WDROŻY DZIAŁANIA POMOCOWE
Rząd Ontario spodziewa się znacznego spowolnienia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w latach 2023 i 2024, ponieważ prowincja zmaga się z globalnymi przeciwnościami, takimi jak inflacja i wysokie stopy procentowe.
Krótkoterminowa niepewność była głównym tematem jesiennego oświadczenia finansowego Ontario, które zostało złożone w legislaturze w poniedziałek przez ministra finansów Petera Bethlenfalvy’ego.
Plan fiskalny przewiduje zmniejszanie deficytów – prawie do zrównoważenia do 2025 r. – i obejmuje szereg nowych środków podatkowych skierowanych do małych firm i seniorów oraz zmiany w Ontario Disability Support Program (ODSP).
Zawiera również istotne rewizje w dół wzrostu realnego PKB w porównaniu z budżetem na 2022 r. uchwalonym w sierpniu.
Rząd prognozuje obecnie wzrost realnego PKB na poziomie 0,5 proc. w 2023 r., 1,6 proc. w 2024 r. i 2,1 proc. w 2025 r. To mniej niż poprzednie prognozy budżetowe na poziomie odpowiednio 3,1 proc., 2 proc. i 1,9 proc. .
Podobna tendencja jest oczekiwana w przypadku wzrostu liczby miejsc pracy. Podczas gdy prowincja uzyskała w tym roku podatkowym około 324 000 miejsc pracy, przewiduje się, że w przyszłym roku liczba ta spadnie do zaledwie 38 000 – w porównaniu ze 153 000 w sierpniowym budżecie.
Ministerstwo finansów przewiduje utworzenie około 100 000 miejsc pracy netto w 2024 r. i około 117 000 w 2025 r.
Na odprawie dla mediów wyżsi rangą urzędnicy poinformowali, że rewizje wzrostu PKB i miejsc pracy są oznaką „podwyższonego stopnia niepewności gospodarczej” napędzanej rosnącymi stopami procentowymi, gdy banki centralne próbują okiełznać inflację.
Dodali, że łącznie prognozy sektora prywatnego sugerują, iż recesja prawdopodobnie nastąpi w przyszłym roku.
Jesienne perspektywy gospodarcze zawierają bardziej optymistyczne prognozy dotyczące deficytu prowincji. Rząd przewiduje deficyt w wysokości 12,9 miliarda dolarów na lata 2022-2023, o około 7,9 miliarda dolarów mniej niż wcześniej zapisano w budżecie. Spadek wynika głównie z wyższych niż oczekiwano dochodów podatkowych i wzrostu PKB w tym roku.
Ontario odnotowuje nadwyżkę w wysokości 2,1 miliarda dolarów pomimo przewidywanego deficytu na rok podatkowy.
Następnie oczekuje się, że deficyt spadnie do 8,1 mld USD w latach 2023-2024 i 700 mln dol. w roku następnym.
W ramach jesiennego sprawozdania ekonomicznego rząd proponuje zwiększenie miesięcznej kwoty dla osób niepełnosprawnych, którą można zarobić bez uszczerbku dla świadczeń z 200 dol. do 1000 dol. Oznacza to, że odbiorcy ODSP, którzy mają pracę, będą mogli zatrzymać więcej swoich płatności socjalnych.
Ministerstwo Finansów szacuje, że środek pomógłby około 25 000 osób i mógłby potencjalnie zachęcić kolejnych 25 000 odbiorców ODSP do podjęcia pracy.
Perspektywy fiskalne przydzielają również około 760 mln dol. na zapewnienie, że podstawowe świadczenia dla odbiorców ODSP będą powiązane z inflacją począwszy od lipca 2023 r. — obietnica, którą rząd złożył wcześniej, ale jej nie sfinansował.
Rząd zobowiązał się również do podwojenia płatności w ramach systemu gwarantowanego rocznego dochodu dla seniorów (Guaranteed Annual Income System) o niskich dochodach przez jeden rok, począwszy od stycznia.
Zwiększyłoby to maksymalną płatność dla samotnych seniorów do 166 dol. miesięcznie i 332 dol. miesięcznie dla par.
W przededniu jesiennego sprawozdania premier Doug Ford ogłosił, że obniżka podatku od benzyny o 5,7 centa, która weszła w życie w lipcu, zostanie przedłużona o rok do końca 2023 roku.
*
WYPADEK PRZEZ GALOPUJĄCE KONIE
60-letni mężczyzna zmarł po tym, jak jego pojazd zderzył się z koniem. Zwierzę należało do dużego stada, które uciekło w piątek z farmy w pobliżu Newmarket.
Funkcjonariusze York Regional Police (YRP) odpowiedzieli na zgłoszenia o dachowaniu jednego pojazdu w rejonie Davis Drive West i Keele Street w Township of King. Na miejscu zdarzenia dowiedzieli się, że kilka koni z pobliskiej farmy uciekło na Davis Drive. Policja wstępnie podała, że w okolicy na wolności znalazło się od 20 do 30 koni.
Z raportu wynika, że szara Toyota Corolla uderzyła w konia na drodze, a następnie uderzyła w przepust, powodując wyrzucenie kierowcy z pojazdu. Kierowca, 60-letni mieszkaniec Newmarket zginął na miejscu.
“Na miejscu zdarzenia został znaleziony jeden martwy koń. Pozostałe konie, które biegały luzem, zostały złapane i wróciły na farmę” – powiedziała policja w komunikacie. Nie wiadomo, w jaki sposób konie uciekły z farmy.
Nazwa farmy nie została podana do wiadomości publicznej.
*

Continue reading

Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: