3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

Written by on 16/11/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 3️⃣ Tym Żyje Miasto | Środa

KOLEJNI KANADYJCZYCY UKARANI PRZEZ ROSJĘ
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w poniedziałek poinformowało o nałożeniu sankcji na stu obywateli Kanady. Jak twierdzi Moskwa, to jej odpowiedź na działania “rusofobicznych władz kanadyjskich”.
Wśród objętych sankcjami Kanadyjczyków objętych teraz zakazem wjazdu do Rosji znaleźli się m.in. aktor Jim Carrey oraz pisarka Margaret Atwood.
Nowe oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej opublikowane zostało 14 listopada. “W odpowiedzi na trwającą praktykę nakładania sankcji przez reżim premiera J. Trudeau na rosyjskie kierownictwo, polityków i parlamentarzystów, przedstawicieli środowiska biznesowego, ekspertów i dziennikarzy, osobistości kultury, a także wszystkich objętych sankcjami przez rusofobiczne władze kanadyjskie, na zasadzie wzajemności wjazd (do Rosji – red.) zostaje zamknięty dla stu obywateli Kanady” – przekazano.
Resort stwierdził, że wśród Kanadyjczyków objętych sankcjami są “wysocy urzędnicy, biznesmeni, działacze licznych organizacji probanderowskich, struktur medialnych i finansowych bezpośrednio zaangażowanych w kształtowanie agresywnego kursu antyrosyjskiego”. W rzeczywistości na liście znaleźli się natomiast m.in. hollywoodzki aktor Jim Carrey znany z filmów takich jak “Maska”, “Głupi i głupszy”, “Truman Show” i “Zakochany bez pamięci”, pisarka Margaret Atwood – autorka “Opowieści podręcznej” i “Ślepego zabójcy”, pisarz i filmowiec David Bezmogis oraz aktorka Kathryne Winnick.
To kolejni obywatele Kanady objęci sankcjami przez Rosję. Łącznie na liście znajduje się obecnie 1005 obywateli i firm z Kanady, która od początku wojny zdecydowanie potępia agresywne działania Rosjan. Od 2014 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją agresję na Ukrainę i nielegalnie zaanektowała Krym, kanadyjskie władze zastosowały sankcje wobec 1066 Rosjan oraz 264 rosyjskich podmiotów.
Większość z tych sankcji Kanada wprowadziła od lutego 2022 roku. Między innymi w lipcu objęte sankcjami zostały osoby i instytucje rozpowszechniające dezinformacje na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Na początku listopada kanadyjska policja federalna poinformowała również, że od 24 lutego miejscowy rząd zamroził rosyjskie aktywa o wartości blisko 122 milionów dolarów kanadyjskich.
(tvn24)
*
POILIEVRE – KONWÓJ TAK, ŁAMANIE PRAWA NIE
Lider federalnej partii konserwatywnej Pierre Poilievre powtórzył, że jest za wolnością wyboru, jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19 i popiera pokojowe protesty Konwoju Wolności, który walczył z wprowadzonymi przez Ottawę nakazami szczepień.
Poilievre powiedział, że był tego zdania zanim Konwój przyjechał do stolicy, później podczas protestów w Ottawie i uważa tak do dzisiaj. „Popieram pokojowych i przestrzegających prawa demonstrantów, którzy protestowali w obronie swojego życia i wolności, potępiam natomiast tych, którzy łamali prawo i blokowali infrastrukturę krytyczną” – mówił lider konserwatystów w Vancouver.
Poilievre został zapytany przez dziennikarza o to, co myśli na temat trwającego śledztwa parlamentarnego w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego. Odparł, że jego zdaniem można generalnie popierać ideę wolnego wyboru w sprawie szczepienia i respektować prawo kierowców ciężarówek do zarabiania na swoje utrzymanie, a jednocześnie pociągnąć do odpowiedzialności te osoby, które zachowywały się nie tak, jak powinny”.
Poilievre na początku wypowiadał się pozytywnie o Konwoju Wolności i ganił media tzw. głównego nurtu za zajmowanie stanowiska liberalnego. W 2021 roku nie zabierał głosu w sprawie nakazów szczepień, w przeciwieństwie do posłanki Leslyn Lewis, która przy wielu okazjach krytykowała lockdowny i nakazy szczepień mówiąc, że są szkodliwe.
Przesłuchania komisji rozpatrujące słuszność wprowadzenia stanu wyjątkowego rozpoczęły się 13 października. Mają potrwać sześć tygodni. Zeznawać będzie co najmniej 65 świadków, wśród nich premier Trudeau i wielu jego ministrów.
(goniec.net)
*
TRZĘSIENIE ZIEMI W MONTREALU
Agencja Earthquakes Canada donosi o niewielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło obszar na północ od Montrealu w poniedziałek wieczorem.
Trzęsienie o magnitudzie 3,7 miało miejsce około 26 kilometrów na północ od wyspy i było „silnie odczuwalne” w regionie Montrealu – podała agencja rządowa . Trzęsienie miało głębokość 10 kilometrów i nie było doniesień o zniszczeniach.
Stephen Halchuk, sejsmolog z Natural Resources Canada, powiedział CTV News, że wstępna ocena siły trzęsienia może się zmienić po przeanalizowaniu danych z większej liczby stacji.
Kilka osób na Twitterze szybko podzieliło się tym, co odczuwało i brzmiało drżenie w ich okolicy. “Poczułem, jakby jakaś ciężarówka walnęła w nasz dom.”, “Tak, był jak ogromny huk z małym hukiem… dziwne, dziwne, dziwne”, “Odczułam to bardziej jak huk i dudnienie, prawie takie, gdy nasz sąsiad odpala Harleya”, „Czułam, jakby bomba wylądowała gdzieś w pobliżu”, “To było przerażające, jak dom się trząsł!”
(bejsment.com)


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: