4️⃣ Tym Żyje Miasto | Czwartek

Written by on 24/11/2022

--- REKLAMA ---

WIADOMOŚCI Z KANADY - 4️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | CZWARTEK

NIE POTRAFISZ WYJAŚNIĆ ŹRÓDŁA SWOJEGO MAJĄTKU? STRACISZ GO

Nowy premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby zapowiedział, że wprowadzi nowe przepisy, które pozwolą rządowi na konfiskatę majątku poprzez „“unexplained wealth order” – czyli nakaz dotyczący niewyjaśnionego bogactwa.
Organizacje zajmujące się wolnością obywatelską krytykują proponowane przepisy twierdząc, że naruszają ono prawa Kanadyjczyków.
BC Civil Liberties Association (BCCLA) nazwało proponowaną ustawę „niedopuszczalnym naruszeniem” zasadniczych praw jak domniemanie niewinności, prawo do rzetelnego procesu i ochrony prywatności”.
Wspomniane nakazy zostały po raz pierwszy zalecone w raporcie Panelu Ekspertów ds. Prania Pieniędzy w BC Real Estate w 2019 roku.
„Nakazy mogą zostać wykorzystane do konfiskaty mienia, gdy nie ma oczywistego legalnego źródła majątku, zapewniając dodatkowe narzędzie postępowania cywilnego, które nie opiera się na ściganiu karnym ani na dowodach przestępstwa”.
Eby twierdzi, że ustawa będzie skierowana przeciwko osobom, które odmawiają ujawnienia źródła swojego bogactwa i przestępczości zorganizowanej.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wejdzie w życie wiosną 2023.
*

LOTNISKO PEARSONA DORADZA PODRÓŻNYM

Toronto Pearson International Airport ponownie otworzyło swój drugi, najbardziej ruchliwy pas startowy po ośmiomiesięcznym remoncie.
Przez całe lato podróżni z Pearson borykali się z wielogodzinnymi opóźnieniami lotów, długimi kolejkami lub zaginionymi walizkami. Poza tym, że Pearson został kiedyś nazwany najgorszym lotniskiem na świecie pod względem opóźnień, we wrześniu znalazł się wśród pięciu najgorszych lotnisk na kontynencie pod względem ogólnego zadowolenia klientów.
Od tego czasu GTAA pracowała z liniami lotniczymi i partnerami rządowymi, aby “poprawić doświadczenie podróży”. “Widzieliśmy wielką poprawę od [lata] biorąc pod uwagę skoordynowaną pracę Pearson i partnerów lotniska, aby złagodzić negatywne doświadczenie pasażera” – powiedział Tori Gass z GTAA w e-mailowym oświadczeniu. “Ta praca trwa i oczekujemy, że kontynuacja wdrażania ulepszeń będzie miała miejsce w okresie świątecznych podróży”.
Zarząd lotniska opublikował zalecenia dla podróżujących w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każdy, kto wyjeżdża na wakacje powinien dać sobie dodatkowy czas i przybyć na lotnisko wcześniej. Gass zaleca, aby ci, którzy lecą na terenie kraju, przybyli dwie godziny przed odlotem, podczas gdy międzynarodowi podróżnicy powinni być na lotnisku trzy godziny przed czasem.
Według Gass, istnieje kilka stron internetowych i aplikacji, z których mogą korzystać pasażerowie Pearson Airport w nadziei, że ich podróż przebiegnie bezproblemowo.
Aby zarezerwować miejsce w kolejce do odprawy bezpieczeństwa (security gate), podróżni mogą najpierw wejść na stronę YYZ Express i zarezerwować czas na kontrolę. Pasażerowie mogą również sprawdzić wszystkie czasy oczekiwania na lotnisku Pearson, od odprawy do odprawy celnej, na tablicy wyświetlającej czasy oczekiwania.
Podróżni, którzy chcą zarezerwować lot w czasie niższej aktywności na lotnisku, gdy ruch jest mniejszy, mają możliwość sprawdzić dostępne dane, oparte na historycznych zapisach dotyczących podróży na lotnisku w Toronto i dowiedzieć się, które godziny są najmniej ruchliwe.
Jeśli podróżujemy do Stanów Zjednoczonych, możesz pobrać aplikację Mobile Passport Control (Mobilna Kontrola Paszportowa) wspieraną przez Urząd Celny i Straż Graniczną USA.
Uprawnionym podróżnym doradza się przesyłanie swoich informacji paszportowych online i wypełnianie formularz deklaracji celnej przed przekroczeniem granicy.
(źródło: bejsment.com)
*

KANADA “OKRADZIONA” Z DRUGIEGO KARNEGO

Do kontrowersyjnej sytuacji doszło w spotkaniu Belgia – Kanada. W pierwszej połowie, w momencie ataku Kanadyjczyków, arbiter odgwizdał spalonego, gdy piłkę we własne pole karne zagrał Belg Eden Hazard. Decyzja arbitra pozbawiła Kanadę rzutu karnego, a mecz ostatecznie 1:0 wygrała Belgia.
W pierwszej połowie meczu, jeszcze przy stanie 0:0, jeden z ataków Kanadyjczyków został zatrzymany przez defensywę Belgów. Piłka trafiła do Edena Hazarda, który w nerwowej sytuacji, będąc przodem do własnej bramki na linii pola karnego, starał się wycofać ją do partnera. Zrobił to nieumiejętnie i futbolówka trafiła pod nogi rywala. Ten zdążył przyjęciem ograć obrońcę, a następnie został kopnięty przez zawodnika “Czerwonych Diabłów”.
Sędzia liniowy podniósł chorągiewkę, a główny – Janny Sikazwe z Zambii – odgwizdał spalonego.
– Jest to błąd sędziowski, gdyż piłkę zagrywał Belg i nie można mówić o spalonym – ocenił dla Sport.pl Rafał Rostkowski, były sędzia międzynarodowy. – Napastnik Kanady był w tej sytuacji faulowany, czego nie dostrzegł sędzia główny, ani asystent, który podniósł chorągiewkę za wcześnie, gdyż zagrożenie nie minęło. Winą trzeba obarczyć obu arbitrów. Asystent prawidłowo ocenił, że napastnik był na pozycji spalonej, ale powinien dostać sygnał od sędziego głównego, że autorem podania był zawodnik z Belgii. To największy błąd do tej pory na mundialu – stwierdził Rostkowski.
I dodał: – W dobie VAR takie pomyłki nie powinny się zdarzać. Na meczu był Pierluigi Colina, więc niewykluczone, że to ostatni mecz tego sędziego na tym turnieju.
Sikazwe w 10. minucie mecz Belgia – Kanada podyktował rzut karny dla Kanadyjczyków. Była to decyzja z gatunku ewidentnych, co potwierdza zapytany przez nas ekspert. W momencie strzału Kanadyjczyka od piłki odwrócił się Yannick Ferreira Carrasco, który powiększył obrys ciała ręką. W nią trafiła piłka, więc sędzia, po interwencji VAR, wskazał na jedenasty metr.
– Obrońca, widząc, że piłka leci w kierunku bramki, wystawił rękę w sposób niedozwolony. Powiększył obrys ciała. Książkowy rzut karny – wyjaśnia Rostkowski. Kanadyjczycy go jednak nie wykorzystali – strzał Alphonso Daviesa obronił bramkarz Thibaut Courtois.
Opisywana na początku artykułu sytuacja, w której arbiter Zambii przez skandaliczną pomyłkę nie przyznał kolejnego karnego Kanadyjczykom, nie była ostatnią kontrowersją w tym meczu. Kilkanaście minut później VAR rozpatrywał kolejną sytuację w polu karnym Belgów. Tym razem Kanadyjczyk został wyraźnie nadepnięty przez Axela Witsela, jednak i tym razem sędziowie nie zmienili pierwotnej decyzji arbitra głównego.
Można więc powiedzieć, że Kanadyjczykom należały się dwa kolejne rzuty karne po tym pierwszym, niewykorzystanym. Drużyna, która na mundialu pojawiła się po raz pierwszy od 1986 roku, grała szybko, składnie i ofensywnie – oddała aż 21 strzałów, ale brakowało jej dobrego wykończenia lub na drodze stawał świetny Courtois. Ostatecznie mecz wygrała 1:0 Belgia, dla której bramkę jeszcze w pierwszej połowie zdobył Michy Batshuayi.
*


Current track

Title

Artist

Background