1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Written by on 22/01/2023

WIADOMOŚCI Z KANADY - 1️⃣ Tym Żyje Miasto | Poniedziałek

Znowu o zaletach i wadach szczepionek

Naczelna lekarz Kanady dr Theresa Tam poinformowała, że w kraju rośnie liczba zakażeń nową odmianą wariantu omikron, oznaczoną jako XBB.1.5., zwaną również „Kraken”. Przed tygodniem było to około 7% w skali kraju. 

Natomiast Public Health Ontario prognozuje, że w najbliższych dniach odsetek zakażeń wywołanych przez wariant XBB w prowincji osiągnie 22%.

Trudno jednak powiedzieć, czy będzie to wariant dominujący, tak jak obserwuje się to w północnych stanach USA. 

Dr Tam powiedziała także, że całkowita liczba nowych przypadków nie rośnie i nie widać, żeby zakażenia nowym wariantem były bardziej niebezpieczne. Widać też trend spadkowy, jeśli chodzi o liczbę zgonów hospitalizowanych pacjentów.

Mimo to, dr Tam zaapelowała o korzystanie z dawki przypominającej, gdyż odporność nabyta poprzez szczepienia, spada z czasem.

Już ponad 80% Kanadyjczyków zaszczepiło się dwoma dawkami szczepionki.

Tymczasem według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia w Kanadzie odnotowano dotąd 400 zgonów oraz ponad 10.000 poważnych obrażeń po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Pomimo tego Health Canada stoi nadal na stanowisku, że należy ufać szczepionkom w celu zwalczania mutacji koronawirusa, i że korzyści ze szczepionek przeciwko COVID-19 nadal przewyższają ryzyko związane z tą chorobą.

W najnowszej aktualizacji dotyczącej przypadków niepożądanych, Health Canada przyznała, że Stany Zjednoczone badają obecnie, czy osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone po szczepieniu na potencjalne ryzyko udaru niedokrwiennego.

Tymczasem znany miliarder Elon Musk ujawniał właśnie, że on sam i bliskie mu osoby doznały niepożądanych reakcji po szczepionce.

Okazuje się, że osoby, które zostały poszkodowane zdrowotnie w wyniku szczepionek Covid-19 – mają swoje forum i mają się gdzie zwrócić o pomoc. Jest to działająca od ponad roku niedochodowa organizacja React19.

Jej celem jest zapewnienie wsparcia osobom, którym podczas kampanii szczepień pracownicy służby zdrowia odmawiali uznania, że szczepionki powodują problemy, a lekarze odmawiali zdiagnozowaniu urazu poszczepiennego.

Według organizacji React19 pełny zakres obrażeń poszczepiennych nie jest znany, jednak wśród ofiar szczepionek było także kilkadziesiąt samobójstw, a wobec innych osób odwróciły się ich własne rodzony.

Organizacja ta chce, żeby poszkodowani przez szczepionkę wiedzieli, że nie są jedynymi, którzy osiągnęli punkt krytyczny.

Więcej – TUTAJ.

Przodujemy w organach po eutanazji

Według fachowego pisma American Journal of Transplantation, Kanada stała się światowym liderem pod względem ilości ludzkich organów do przeszczepów, które pozyskuje się od osób, które poddały się eutanazji. 

Z kolei z medycznych danych w Kanadzie wynika, że 6% organów przeznaczonych do transplantacji pochodzi od osób, które zmarły na skutek eutanazji.

Jeśli chodzi o samą eutanazję, to wskutek rozluźnienia przepisów przed dwoma laty, liczba wykonanych procedur wzrosła o 32%. Według danych za rok 2021, było ich 10 tysięcy. 

Adwokaci pro-life biją na alarm zauważając, że taka sytuacja budzi niepokój, bo niektóre osoby mogą być nakłaniane do poddania się eutanazji, aby zwiększyć pulę dostępnych organów do przeszczepów.

Stan wyjątkowy z powodu opioidów

W Hamilton w Ontario zażywanie opioidów wzrosło do tego stopnia, że aby temu zaradzić miasto rozważa nawet wprowadzenie stanu wyjątkowego. 

Radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę zlecającą władzom medycznym rozwiązanie tego problemu. Te z kolei uważają, że należy określić wartość graniczną dla liczby zgonów z powodu przedawkowania, powyżej której miasto mogłoby zadeklarować stan wyjątkowy. 

Kryzys opioidowy wynika w dużej mierze z toksyczności narkotyków pochodzących z nielegalnych źródeł, które mogą być skażone fentanylem.

Liczba w ten sposób spowodowanych zgonów rośnie w zastraszającym tempie. Pogotowie ratunkowe Hamilton wyjeżdżało w ub. roku do zgłoszeń dotyczących przedawkowania opioidów aż 814 razy.

Więcej – TUTAJ.

“Atak na naród Quebecu”

Premier Quebecu François Legault oskarżył premiera Kanady Justina Trudeau o „atak na demokrację i naród Quebecu” po tym, jak premier Kanady zaproponował ograniczenie stosowania klauzuli, która pozwalała dotąd władzom prowincji na uchylanie niektórych zapisów konstytucyjnych.

Premier Quebecu powiedział, że pragnienie wyrażone przez Justina Trudeau jest „frontalnym atakiem” na – jak to ujął – “prawa zbiorowe narodu Quebecu”, i że rozważa skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego.

Dodał przy tym, że żaden rząd Quebecu nigdy nie stosował się do konstytucji z 1982 roku, która „nie uznaje narodu Quebecu”.

Od czasu dojścia do władzy w 2018 r. rząd premiera Legaulta już dwukrotnie powołał się na wspomnianą klauzulę, aby ochronić nowe prawo dotyczące sekularyzmu, a także reformę prawa językowego.

Więcej: TUTAJ.

Trillium łowi pielęgniarki

W rezultacie braku kadry pielęgniarskiej szpitale sieci Trillium w Mississaudze postanowiły zorganizować targi pracy, mające ułatwić zatrudnienie na stanowiskach pielęgniarskie. Stawki godzinowe dla pielęgniarek wahają się od $29 do $48 na godzinę w zależności od stażu pracy.

Targi pracy odbędą się w szpitalu Trillium przy ulicy Queensway 31 stycznia w godzinach od 10:00 do 15:00. Mimo że wstępna rejestracja na targi kończy się dzisiaj, 23 stycznia, to szpital nawet po tym terminie będzie przyjmował chętnych na rozmowy kwalifikacyjne.

Targi pracy oferują zarówno stanowiska w niepełnym, jak i pełnym wymiarze godzin na rozmaitych oddziałach. Szpital chce zatrudnić tak wiele nowych pracowników, jak to możliwe, nawet kilkaset osób.

Więcej – TUTAJ.

Najbardziej dokuczała jej samotność

Do swojego domu w Montrealu powróciła już Caroline Côté, która dokonała ostatnio ogromnego wyczynu.

Mając 36 lat nie tylko samodzielnie i samotnie dotarła na nartach do bieguna południowego, ale też zrobiła to szybciej niż jakakolwiek kobieta przed nią, bijąc poprzedni rekord o pięć dni.

Caroline przez 33 dni walczyła z niebezpiecznymi wichurami, zamieciami śnieżnymi i zmęczeniem, ciągnąc za sobą 65-kilogramowe sanki z ekwipunkiem i jedzeniem. Podczas wędrówki przez śniegi i lody od Zatoki Herkulesa do bieguna południowego musiała pokonać dystans 1138 km.

Caroline Côté jest doświadczonym polarnikiem ale – jak wyznała – nie była psychicznie przygotowana na kilka tygodni samotności.

Gra Roblux podbija młodzież

W ostatnich miesiącach wszelkie rekordy popularności wśród dzieci i młodzieży bije gra komputerowa Roblox, w która gra już nawet 50 mln ludzi dziennie, co czyni ją bardzo poważnym konkurentem dla legendarnego Minecrafta.

Twórcą Robloxa jest 60-letni David Baszucki, mający polskich przodków. To urodzony w Kanadzie miliarder, który pierwsze kroki w biznesie stawiał ze swoim bratem Gregiem, gdyż początki platformy Roblox sięgają roku 2006.

Gracze mogą na niej budować własne plansze czy inne obiekty za pomocą czegoś, co przypomina odrobinę klocki Lego. Wszystko funkcjonuje w wirtualnym świecie, czyli czymś na kształt metawersum. 

Oprócz samego grania można też wydawać pieniądze, kupując specjalną walutę o nazwie “robux”.


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: