2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Written by on 23/01/2023

WIADOMOŚCI Z KANADY - 2️⃣ Tym Żyje Miasto | Wtorek

Miliardy dla plemion za skazę na kulturze

Rząd federalny Kanady osiągnął ugodę ze zjednoczeniem 325 plemion ludności rdzennej w sprawie pozwu zbiorowego, w którym autochtoni domagali się odszkodowania za utratę języka i kultury wywołaną przez tzw. szkoły rezydenckie. Ugoda ta będzie kosztować kanadyjskiego podatnika 2,8 miliarda dolarów.

Pieniądze te wpłyną na nowy fundusz powierniczy, który będzie działał przez 20 lat. Ma być zarządzany przez radę dziewięciu rdzennych dyrektorów i to oni opracują plan wydatkowania funduszy.

W ramach tego porozumienia plemiona zgodziły się na całkowite i ostateczne zwolnienie państwa z roszczeń, które mogłyby powstać w wyniku szkód wyrządzonych przez szkoły rezydenckie. Jednak ugoda nie obejmuje żadnych roszczeń, które mogą jeszcze powstać w związku z dziećmi, które zmarły lub zaginęły podczas uczęszczania do wspomnianych szkół.

Szczepionka bezigłowa w drodze

Kanadyjska szczepionka przeciwko COVID-19, która jest wciąż w fazie opracowywania pod postacią aerozolu do inhalacji zamiast zastrzyku, wchodzi w II fazę badań klinicznych na ludziach.

Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Hamilton otrzymali ponad 8 milionów dolarów dofinansowania aby kontynuować swe badania nad szczepionką wziewną, której zadaniem będzie wywołanie silnej odporności śluzówki.

Uniwersyteckie badania sugerują, że testowana obecnie szczepionka nowej generacji będzie bardziej skuteczna na dłużej i będzie chronić przed nowymi wariantami koronawirusa. A że bezigłowa i bezbolesna, szczepionka ma pozwolić na zwiększenie liczby osób otrzymujących dawki przypominające.

Więcej – TUTAJ.

Wywiad ostrzega przed TikTokiem

Canadian Centre for Cyber Security, ośrodek działający przy kanadyjskiem wywiadzie, ostrzega ustami swego dyrektora, Sami Khoury’ego, przed telefoniczną aplikacją TikTok.

Zdaniem wywiadu, korzystanie z TikToka może sprawić, że dane użytkownika znajdą się w „niewłaściwych” czyli w chińskich rękach, bo aplikacja ta szpieguje użytkowników, mając dostęp do ich danych osobowych. A TikTok ma dostęp do listy kontaktów, do kalendarza, poczty mailowej czy spisu sms-ów. 

TikTok został już oskarżony o agresywne pozyskiwanie danych, a Unia Europejska bada sprawę transferu danych osobowych do Chin. Z kolei Stany Zjednoczone zabroniły swoim pracownikom federalnym instalowania TikToka na urządzeniach służbowych właśnie z powodu bezpieczeństwa.

Trudeau na wyjeździe integracyjnym?

Najbliższe, wyjazdowe posiedzenie rządu Justina Trudeau odbędzie się w Hamilton w Ontario. Premier i jego ministrowie spędzą trzy dni w hotelu Hamilton, opracowując strategię gospodarczą i polityczną na nadchodzące tygodnie i miesiące, a głównymi wątkami debat ma być drożyzna w sklepach i widmo nadchodzącej recesji.

Trudeau spędził większość ostatnich dni na indywidualnych spotkaniach z większością swoich ministrów. Były spekulacje o przetasowaniu rządu ale do tego nie doszło.

Rząd federalny obiecuje również, że wprowadzi w tym roku ustawodawstwo „sprawiedliwej transformacji” czyli projekt takiej ustawy, który pomoże pracownikom przemysłu naftowego i gazowego w przekwalifikowaniu się do nowych miejsc pracy w branży odnawialnej energii. Ustawa ta wywołała już wojnę z rządem prowincji Alberta.

Tysiące dzieci czekają na operacje

Szpitale w Ontario borykają się z coraz bardziej rosnącym oczekiwaniem na operacje pediatryczne.

Prawie 12,000 dzieci znajduje się na liście oczekujących na operacje a szpitale liczą na pomoc władz prowincji. 

Szpitale dziecięce zostały przytłoczone wzrostem zachorowań na wirusowe choroby układu oddechowego, a czas oczekiwania jest dłuższy, niż zalecany przez lekarzy. Potrzeba więcej wyspecjalizowanego personelu do pracy na sali operacyjnej, jak pielęgniarki i anestezjolodzy, aby rozwiązać tę sytuację.

Przykładowo – lista dzieci oczekujących na operacje w szpitalu SickKids w Toronto pokazuje 6,300 zaległych operacji.

Najgorszy McDonald’s do zamknięcia

W Ottawie w kwietniu tego roku zostanie zamknięty najgorszy McDonald’s na świecie. Restauracja miała tak złą sławę, że mówiły o niej nawet media poza granicami Kanady. Przez lata doszło tam do mnóstwa incydentów z przemocą, a w jednym tylko roku policję wzywano aż 800 razy. Nie jest to McDonald’s, do którego ktokolwiek chciałaby zabrać swoje dzieci.

Lokal znajduje się przy Rideau Street nr 99 i obecnie wydaje wyłącznie jedzenie na wynos. Część lokalnych mieszkańców jest zadowolona, a część przeciwna decyzji o zamknięciu. 

Niektóre mniej zamożne lub bezdomne osoby twierdzą, że jest to dla nich druzgocąca decyzja.

Mississauga: rośnie budżet, więc rosną podatki

Najnowszy, operacyjny budżet brutto miasta Mississauga przewiduje na rok 2023 – 1,125 mld dolarów na wydatki takie, jak płace pracowników miejskich, podwykonawców i radnych, a także inne wydatki, które wzrosły o około 6,4% w stosunku do zatwierdzonego budżetu na rok poprzedni, który wynosił 1,057 miliarda dolarów.

Proponowany budżet kapitałowy, który sfinansuje np. zakup nowych autobusów MiWay oraz nowych obiektów infrastruktury miejskiej, wynosi w tym roku 480 mln dolarów. Przy okazji oznacza to 3-procentowy wzrost podatków od nieruchomości mieszkalnych, czyli dwukrotnie więcej niż rada miejska zatwierdziła w ub. roku. 

Jeśli w ubiegłym roku ktoś płacił $5,000 podatku od nieruchomości to ta podwyżka oznacza około $150 dolarów więcej w roku obecnym.

Nieruchomości komercyjne w zapłacą podatki wyższe o 1,8%. 


Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: