4️⃣ Tym Żyje Miasto | Czwartek

Written by on 25/01/2023

WIADOMOŚCI Z KANADY - 4️⃣ TYM ŻYJE MIASTO | CZWARTEK

Trwa wymazywanie pierwszego premiera

W stołecznej Ottawie arteria komunikacyjna nosząca imię pierwszego historycznie premiera Kanady zostanie otrzyma nową nazwę – rdzenną.

Zmiana nazwy dla Sir John A Macdonald Parkway w Ottawie została zaproponowana przez trzech radnych miejskich w 2021 roku po rzekomym odkryciu nieoznakowanych grobów uczniów szkół rezydenckich w Kolumbii Brytyjskiej. Zmiany nazwy domagali się też przedstawiciele Pierwszych Narodów.

Krytycy tego ruchu twierdzą, że premier Macdonald zrobił bardzo wiele dla Kanady i jest tak samo ważny dzisiaj, jak 145 lat temu. Jednakże w Kanadzie zapanował trend usuwania nazwiska i dziedzictwa pierwszego premiera tego kraju ze sfery publicznej. Zniszczono już i obalono jego liczne pomniki, m. in. w Montrealu i Toronto, a niektóre instytucje edukacyjne i kulturalne przegłosowały usunięcie nazwiska Johna A. Macdonalda ze swoich nazw.

Problem wniosków paszportowych rozwiązany?

Rząd Justina Trudeau ustami minister rozwoju społecznego ogłosił, że rozwiązał problem opóźnionych wniosków o paszport i że zostało już rozpatrzonych 98% podań. 

Opóźnienia zostały nadrobione do końca – ogłosiła minister Karina Gould podczas konferencji prasowej w Hamilton, gdzie miało miejsce wyjazdowe posiedzenie rządu federalnego.

– Niektórzy ludzie dopiero teraz otrzymują paszporty, mimo że złożyli wniosek już latem – powiedziała minister Gould i przeprosiła tych, którzy musieli czekać.

Aby nadrobić zaległości, Service Canada podwoiła liczbę pracowników rozpatrujących wnioski paszportowe, a pracownicy przepracowali tysiące godzin nadliczbowych.

Oczekuje się, że Service Canada przetworzy w tym roku aż 3,5 miliona paszportów, co stanowi dwukrotność liczby paszportów przetworzonych w zeszłym roku. 

Bank znowu podwyższył stopy

Centralny Bank Kanady (BoC) zdecydował się na kolejną podwyżkę bazowej stopy procentowej – o 0.25% – ale sugeruje, że to już ostatni raz. Bazowa stopa procentowa wynosi obecnie 4,5% i jest najwyższa od 2007 roku.

Dane dotyczące inflacji w Kanadzie wciąż pozostają wysokie, a CPI na poziomie 6,8%, podczas gdy gospodarka dodała 104 tys. miejsc pracy w grudniu, znacznie wyprzedzając konsensus na poziomie 5 tys.

Pod wielką presją wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych pozostaje rynek mieszkaniowy. Bardzo zadłużone gospodarstwa domowe odczuwają skutki wyższych kosztów kredytów hipotecznych, co będzie miało duży wpływ na ich wydatki konsumpcyjne w tym roku. Rośnie też ryzyko recesji, ponieważ oczekiwania dotyczące przyszłego wzrostu sprzedaży spadają do poziomów obserwowanych w najgorszym momencie pandemii.

Jednak presja inflacyjna na całym świecie słabnie i eksperci spodziewają się, że obniżki stóp procentowych będą rozważane przez Bank of Canada od końca trzeciego kwartału.

Więcej – TUTAJ.

Bieber sprzedał swój dorobek

Kanadyjski gwiazdor muzyki pop Justin Bieber sprzedał prawa do całego swojego katalogu wcześniejszych przebojów, zawierający takie megahity jak „Despacito”, „Sorry” czy „Baby”.

Amerykańska firma Hipgnosis Song Management, inwestująca w piosenki twierdzi, że zawarła porozumienie w sprawie przejęcia udziałów Biebera w prawach autorskich i tantiemach z jego nagrań. Cały dotychczasowy katalog piosenkarza obejmuje ponad 290 tytułów wydanych do końca 2021 roku. Firma odmówiła ujawnienia ceny transakcji, ale niektóre źródła podają kwotę 200 mln dol. 

Hipgnosis Songs Fund przez ostatnie kilka lat zawierał duże umowy z wieloma wybitnymi artystami, mając nadzieję na nowy sposób zarobkowania na ich muzyce, np. wykorzystując ją na TikTok i innych portalach społecznościowych.

Od Kanadyjczyków odkupiono m. in. prawa licencyjne do niektórych świątecznych hitów Michaela Buble’a oraz 50% udziałów w ponad 1000 piosenek 77-letniego Neila Younga.


Current track

Title

Artist

Background
%d bloggers like this: