Current track

Title

Artist

Background

5️⃣ KANADA | Piątek

Written by on 16/03/2023

Jesteśmy coraz bardziej zadłużeni

W minionym roku Kanadyjczycy pożyczyli znacznie więcej pieniędzy niż rok wcześniej. Według Equifax Canada, całkowity dług konsumencki przekroczył 2,3 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 6,7% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Całkowity dług konsumencki na kartach kredytowych o raz pierwszy przekroczył kwotę 100 miliardów dolarów. Jednak 75% całkowitego zadłużenia stanowią kredyty hipoteczne.

Equifax Canada zauważa, że rośnie liczba niespłacanych regularnie kart kredytowych i pożyczek na samochody. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba tego rodzaju kredytów z opóźnieniem płatności przekraczającym 90 dni wzrosła o 23% w przypadku kart i o 11% w przypadku pożyczek na samochód.

Nie zdążyli wyciągnąć broni

Dwóch policjantów z Edmonton zginęło na służbie podczas interwencji w trakcie kłótni rodzinnej. Dwaj policjanci w wieku 30 i 35 lat zostali postrzeleni przez mężczyznę, gdy weszli do budynku apartamentowego w Edmonton i zbliżali się do jego mieszkania. Nie mieli nawet szansy użyć broni.

Ich zabójca zastrzelił się.

Kobieta spokrewniona z zabójcą trafiła do szpitala z obrażeniami zagrażającymi życiu ale jest w stabilnym stanie.

Kondolencje rodzinom policjantów przesłał na Twitterze premier Justin Trudeau.

Rośnie lawinowo liczba odwołań imigracyjnych

Rozpatrywanie spraw imigracyjnych przez Sąd Federalny osiągnęło w Kanadzie rekordową liczbę według danych za ubiegły rok. Wszczęto 13.487 nowych postępowań imigracyjnych. Sąd odnotował więcej nowych spraw (głównie odwołań) niż w ciągu ostatnich 30 lat, co – według niektórych prawników – jest oznaką przeciążenia systemu.

Aż 70% spraw Sądu Federalnego dotyczyło imigracji i uchodźców. Tak gwałtowny wzrost spraw jest efektem opóźnień i odmów w Ministerstwie Imigracji, które doczekało się zaległości prawie miliona podań. W ub. roku ministerstwo rozpatrzyło ponad 5 mln złożonych wniosków, prawie dwa razy więcej niż w poprzednim roku.

Ponieważ rozpatrywanych jest coraz więcej spraw, wydawanych jest również coraz więcej odmów. W efekcie ludzie wnoszą coraz więcej odwołań do Sądu Federalnego.

Więcej – TUTAJ.

Nagi biust w obronie klimatu

Kobieta która z obnażonymi piersiami zakłóciła ostatnio przebieg wręczania muzycznych nagród Junos, aby zaprotestować przeciwko zabudowie pasa zieleni pod Toronto, ma długą historię podobnych protestów, ponieważ jest przekonana, że nic tak nie przyciąga uwagi publicznej jak nagie piersi.

W ub. roku ta 37-letnia aktywistka ekologiczna z Kolumbii Brytyjskiej w podobny, rozebrany sposób protestowała podczas meczu piłki nożnej Ligi Narodów CONCACAF w Vancouver. Zorganizowała również protest topless w Victoria Visitor Centre.

Rozmawiając z telewizją CTV powiedziała, że używa nagości, aby jej klimatyczne przesłania dotarły do jak największej liczby osób. 

Za swój wyczyn podczas Gali Junos trafi 5 kwietnia przed oblicze sądu. Została oskarżona o zakłócenie porządku publicznego i bezprawne utrudnianie pracy.

Szef CHRIO napastował seksualnie?

Założyciel torontońskiej organizacji praw człowieka, 64-letni Jose Mario Guilombo został aresztowany po oskarżeniu o napaść seksualną i przetrzymywanie ofiary wbrew jej woli.

Guilombo jest założycielem Canadian Human Rights International Organization (CHRIO), z misją wspierania ofiar konfliktów zbrojnych, uchodźców i przesiedleńców oraz monitorowania przypadków łamania praw człowieka.

Domniemane napaści seksualne miały mieć miejsce w biurze organizacji przy Finch Ave. 

Policja wierzy, iż ofiar może być więcej niż jedna.

Więcej – TUTAJ.

Generała zadowoli 6 milionów

Generał Dany Fortin, który najpierw został oskarżony o napaść seksualną,  po czym po niespełna dwóch latach został uniewinniony – skarży teraz rząd Kanady, żądając 6 milionów dolarów zadośćuczynienia.

Gen. Fortin wymienił w swym pozwie 16 wysokich rangą urzędników, w tym premiera Trudeau, szefa sztabu obrony, a także byłego ministra obrony i byłą minister zdrowia.

Pozew złożony w sądzie oskarża urzędników o „naganne, rażące i aroganckie zachowanie”  i dowodzi, że generał poniósł szkodę w wyniku zniesławienia na stanowisku publicznym. Oskarża również urzędników o niewłaściwe publiczne ujawnienie prywatnych faktów i spisek mający na celu wyrządzenie szkód.

W grudniu ub. roku gen. Fortin został uniewinniony z zarzutów o napaść seksualną przez Sąd Najwyższy Quebecu.

Ktoś zastrzelił 17 dzikich koni

W Kolumbii Brytyjskiej trwa śledztwo w sprawie bestialskiego zastrzelenia 17 dzikich koni w pobliżu miasta Kamloops.

Zwierzęta pochodziły ze stada dzikich koni, żyjących na swobodzie. RCMP odnalazło martwe konie nazywając incydent „skrajnie wstrząsającym aktem barbarzyństwa”.

Motyw nie został jeszcze potwierdzony, a śledztwo jest w toku.

Przestajemy się ruszać

Zdaniem sondażowni Research Co., pandemia negatywnie wpłynęła na aktywność ruchową Kanadyjczyków. Przez ostatnie miesiące tylko połowa z nich wypełniała zalecenia dotyczące aktywności fizycznej, a tymczasem zalecana przez ekspertów ilość ćwiczeń to co najmniej 2,5 godziny tygodniowo. Najlepszy jest umiarkowany wysiłek fizyczny w sesjach 10-minutowych lub nieco dłuższych.

Przed pandemią tylko 23% Kanadyjczyków nigdy nie wyrabiało zalecanej normy. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ich liczba wzrosła o kilkanaście procent w zależności od grup wiekowych.

Generalnie ponad połowa respondentów przyznała, że podczas pandemii podjęła jakieś działania, by zadbać o swoją sprawność fizyczną.

Najbrudniejsze rzeki Kanady

Niektóre rzeki w prowincjach Ontario i Quebec mają najgorszą jakość wody w całym kraju – twierdzi Environment Canada.

W 83% monitorowanych miejsc jakość wody w kanadyjskich rzekach została oceniona jako dobra lub doskonała, jednak pogorszyła się w 30% lokalizacji.

Do tych najgorszych należą: rzeka Rideau w Ottawie, rzeki Humber oraz Don w Toronto i kilka rzek w Quebecu.

Ostatnie badania wykazały, że gminy w całym kraju wyrzucają co roku do rzek 374 mld galonów nieoczyszczonych ścieków. Ponadto czynniki naturalne, takie jak opady śniegu i deszczu również wpływają na jakość wody poprzez wprowadzanie do rzek zanieczyszczeń wypłukanych z powierzchni dróg i pól.

Więcej – TUTAJ.


Current track

Title

Artist

Background