Current track

Title

Artist

Background

4️⃣ KANADA | Czwartek

Written by on 25/10/2023

Stopy nie urosną: 5%

Bank of Canada nie zdecydował się podnieść bazowej stopy procentowej, utrzymując ją na dotychczasowym poziomie – 5%

Bank centralny zrobił to już drugi raz z kolei, co może oznaczać koniec podwyżek po wcześniejszym, aż 10-krotnym wzroście stopy od zeszłego roku.

Posunięcie to było powszechnie oczekiwane przez ekonomistów i inwestorów, po tym, jak mnóstwo danych z ostatnich miesięcy (jak PKB, zatrudnienie, czy inflacja) – stworzyło obraz spowalniającej gospodarki.

Bank of Canada osiem razy w roku decyduje o poziomie referencyjnej stopy bazowej, która ma wpływ na wysokość oprocentowania bankowych kredytów krótkoterminowych.

Dolar kanadyjski stracił około ćwierć centa. To kolejny sygnał, że inwestorzy uważają, że dalsze podwyżki stóp procentowych są mało prawdopodobne.

Więcej – TUTAJ.

Air Canada rasistowska?

Linie Air Canada zostały oskarżone w brytyjskiej Izbie Gmin o opóźnianie lotniskowej odprawy brytyjskiego parlamentarzysty, ponieważ nosił imię Mohammad.

Poseł Partii Pracy, Mohammad Yasin odprawiany na lotnisku Heathrow był przesłuchiwany przez urzędników z Air Canada przez dłuższy czas, choć osoby, z którymi podróżował zostały przepuszczone. Pytano go czy ma przy sobie nóż i gdzie się urodził.

Ostatecznie pozwolono mu wsiąść na pokład samolotu, jednak na lotniskach w Montrealu i Toronto znów czekały go dodatkowe kontrole bezpieczeństwa.

Poseł Yasin otrzymał już przeprosiny od linii Air Canada, a także z Ministerstwa Imigracji ale w brytyjskiej Izbie Gmin uznano, że kanadyjskie działania miały „charakter rasistowski i islamofobiczny”.

Więcej – TUTAJ.

23 miliardy rekompensaty dla Pierwszych Narodów

Sąd Federalny zatwierdził przełomową w dziejach ugodę o wartości 23 miliardów dolarów, na mocy której Ottawa zrekompensuje rodzinom około 300 tysięcy dzieci z Pierwszych Narodów chroniczne niedofinansowanie usług opieki nad dziećmi w rezerwatach. Kończy to wieloletnią batalię prawną Indian z Ottawą, gdyż sąd uznał, że niedofinansowanie przez rząd federalny usług opieki nad dziećmi w rezerwatach (tym niedobór przyborów szkolnych czy sprzętu medycznego) było równoznaczne z dyskryminacją.

Ugoda obejmuje 23 miliardy dolarów odszkodowania dla ponad 300 tys. dzieci i ich rodzin oraz kolejne 20 miliardów dolarów na reformę systemu opieki nad dziećmi. 

Więcej – TUTAJ.

Płoną elektryczne rowery

Straż pożarna w Toronto alarmuje, że wystąpił wyraźny wzrost liczby pożarów akumulatorów litowo-jonowych, stosowanych w urządzeniach mobilnych, takich jak np. elektryczne rowery.

Ostatnio w budynku mieszkalnym w centrum Toronto zapaliła się bateria roweru elektrycznego, przez co dwie osoby doznały zatrucia dymem. W tym roku doszło już do 50 podobnych przypadków.

Według straży pożarnej, trzy typowe przyczyny pożarów to awarie termiczne z przegrzania, elektryczne z przeładowania lub fizyczne z powodu uszkodzenia akumulatora.

Sprawa nie ogranicza się do Toronto. Inne duże miasta również borykają się z tym samym problemem, ponieważ coraz więcej osób zaczyna korzystać z małych, elektrycznych pojazdów.

Więcej – TUTAJ.

Najcięższy noworodek w Ontario

W Ontario padł rekord… najcięższego noworodka, a lekarze doznali szoku.

Do narodzin doszło w szpitalu w Cambridge, gdzie przyszedł na świat Sonny Ayres, zdrowy, pulchny noworodek, ważący… 14 funtów i osiem uncji.

Dziecko urodzone przez cesarskie cięcie jest największym dzieckiem urodzonym w szpitalach prowincji Ontario odkąd gromadzone są takie dane.

Jednakże dziecko to – najmłodsze z pięciorga dzieci w tej rodzinie – jest tylko nieznacznie cięższe od swojego starszego brata, który urodził się kilka lat temu.

Przeciętne dziecko po urodzeniu waży około siedmiu funtów, czyli około połowy wagi Sonny’ego.

Więcej – TUTAJ.

Jest szczepionka na chorobę pszczół

Coraz większe problemy w Kanadzie wywołuje choroba pszczół nazywana zgnilcem amerykańskim.

Choroby czerwiu, a przede wszystkim zgnilec amerykański, powodują, że ule trzeba palić lub poddawać kwarantannie. Skala problemu jest ogromna. Według badań przeprowadzonych w pasiekach w USA i Kanadzie, stwierdzono obecność przetrwalników zgnilca w połowie przebadanych uli. Zaniechanie zwalczania tej choroby w samej Albercie spowoduje straty rzędu 18 milionów dolarów.

Są jednak i dobre wieści. W tych dniach kanadyjska firma biotechnologiczna Dalan otrzymała w końcu zezwolenie na wprowadzenie do obrotu szczepionki chroniącej pszczoły przed zgnilcem. Ma ona zapewniać ochronę przed wystąpieniem ognisk choroby, co wykluczy konieczność stosowania antybiotyków.

Więcej – TUTAJ.

Sześć medali w siedmiu konkurencjach

Kanadyjska pływaczka Maggie Mac Neil z London w Ontario zdobyła czwarty złoty medal na Igrzyskach Panamerykańskich, odbywających się w Santiago w Chile. Wygrała na dystansie 50 m stylem dowolnym, na 100 metrów stylem dowolnym i w finale 100 m stylem motylkowym. Ustanawia też nowy rekord Panamerykański zdobywając w sumie 6 medali w 7 konkurencjach.

Kanada wystawiła reprezentację składającą się z 500 zawodników, która w sumie zdobyła już 22 złote medale (m. in. w sztafecie kobiet na 400 metrów, w wioślarstwie i w gimnastyce artystycznej), a także 20 srebrnych i 19 brązowych. W sumie – 40 medali, co daje jej III miejsce za USA i Meksykiem.

Więcej – TUTAJ.

Urszula Radwańska wygrywa w Toronto

Urszula Radwańska wygrała dwa pierwsze pojedynki w halowych zawodach ITF World Tennis Tour na kortach twardych w Toronto, o puli nagród 60 tys. dolarów. Urszula powróciła właśnie do Top 400 światowego rankingu. Na początek zmagań w Toronto Radwańska pokonała Amerykankę Avę Markham, która dostała się do głównej drabinki poprzez eliminacje. Radwańska awansowała do II rundy, w której spotka się dzisiaj (26 X) z oznaczoną szóstym numerem Haruką Kaji z Japonii.

Ponadto wczoraj w deblu Radwańska wspólnie z Holenderką Lesley Kerkhove pokonała w Toronto parę niemiecko-amerykańską i w 1/8 zagra dzisiaj z parą kanadyjsko-brytyjską.

Więcej – TUTAJ.

Ulubiona muzyka zmniejsza ból

Badania Dariusa Valeviciusa, naukowca z McGill University w Montrealu wykazały, że muzyka, od której po ciele przechodzą „ciarki”, może zmniejszyć odczuwanie fizycznego bólu nawet na poziomie równym środkom przeciwbólowym.

Dr Valevicius powiedział w rozmowie z „Guardianem”, że ulubiona muzyka zmniejsza ból o około jeden punkt w 10-punktowej skali, co jest co najmniej tak silne jak lek przeciwbólowy Advil. Ale głęboko poruszająca muzyka może mieć jeszcze silniejszy efekt.

Podczas wielu testów osoby słuchające swoich ulubionych utworów oceniły ból jako znacznie mniej intensywny. Dalsze badania wykazały, że muzyka, która wywoływała u słuchających więcej przyjemnych odczuć, przekładała się na niższą intensywność i nieprzyjemność bólu. Naukowcy wyciągają z tego wniosek, że odczuwanie tzw. „ciarek” może mieć fizjologiczny efekt tłumienia zmysłów.

Więcej – TUTAJ.


Current track

Title

Artist

Background