Current track

Title

Artist

Background

4️⃣ KANADA | Czwartek

Written by on 31/01/2024

Miliony na walkę z gangami

Rząd federalny przekaże 121 milionów dolarów policji w prowincji Ontario na walkę z przemocą z użyciem broni oraz gangami, ze szczególnym uwzględnieniem kradzieży samochodów w GTA.

Pieniądze dla Ontario pochodzą z funduszu federalnego w wysokości 390 mln dolarów zarezerwowanego na rzecz podjęcia w całym kraju działań przeciwko przemocy z użyciem broni oraz gangom.

W samym Toronto w ub. r. skradziono ponad 12 000 pojazdów, co oznacza wzrost o 24,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrosła również liczba kradzieży z użyciem przemocy oraz liczba włamań do aut.

Ottawa uznała, że jest problem, który wymaga reakcji na szczeblu krajowym.

Natomiast premier Ontario wezwał też do wprowadzenia zmian w Kodeksie Karnym, aby objęły one obowiązkowe minimalne kary dla osób skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy.

Kanadyjscy bandyci na usługach Iranu?

Jak wynika z zarzutów ujawnionych przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, dwóch Kanadyjczyków planowało przeprowadzenie zabójstw w USA na zlecenie irańskich służb wywiadowczych. Obaj są oskarżeni o planowanie zastrzelenia mężczyzny i kobiety mieszkających w Maryland,  a będących uchodźcami z Iranu.

Zabójcy zażądali za ten zamach 350 tys. dolarów amerykańskich.

Jeden z zatrzymanych Kanadyjczyków jest członkiem gangu Hells Angels, który rzekomo zebrał grupę uzbrojonych bandytów 2 lata temu. Rzekomo współpracował z nim inny Kanadyjczyk, mieszkający wówczas nielegalnie w Minnesocie. Zostali oni zatrudnieni przez  irańskiego handlarza narkotyków, który działał na zlecenie pracownika irańskiego wywiadu.

Premier Ford na opłatku w KPK

Premier Ontario Doug Ford uczestniczył w opłatku Kongresu Polonii Kanadyjskiej zorganizowanym w sali SPK w Toronto z udziałem prezesa KPK Janusza Tomczaka.

W czasie spotkania odczytano listy gratulacyjne od premiera Justina Trudeau oraz lidera opozycji Pierre’a Poilievre’a. Premier Ford jak również inni goście podkreślali wdzięczność dla Polaków którzy pomogli uchodźcom ukraińskim.

Honorowymi gośćmi spotkania był Stefan Meissner, powstaniec warszawski i żołnierz 2 Korpusu Polskiego oraz Edward Moczulski, również żołnierz andersowiec.

Gośćmi przyjęcia byli także Konsul Generalna Magdalena Pszczółkowska, liczni byli i obecni liczni posłowie obu szczebli i prezes Kongresu Ukraińskiego.

Premier Ford pochwalił posłankę Natalię Kusendową twierdząc, że jest ona świetnym adwokatem spraw polskich w rządzie prowincji Ontario. Przy okazji stwierdził, że najlepsze pierogi jakie jadł, były zrobione przez mamę Natalii Kusendowej.

Kanada oferuje pracę latarnika

Posady latarników i ich pomocników oferuje od zaraz kanadyjskie ministerstwo rybołówstwa i oceanów. Obywatelstwo Kanady nie jest wymagane, wystarczy prawo pobytu i umiejętności techniczne.

Do obowiązków latarnika należy raportowanie obserwacji meteorologicznych, przekazywanie informacji drogą radiową, utrzymanie latarni i jej otoczenia w należytym stanie, a także napełnianie zbiorników diesla. Wymagane są pewne umiejętności techniczne i posługiwania się komputerem.

Jak precyzuje oferta pracy na stronie ministerstwa rybołówstwa – na posadę latarnika można aplikować nawet bez bieżącego kanadyjskiego adresu. Roczne wynagrodzenie latarnika sięga od 45 do 70 tys. dol. kanadyjskich. 

Nie gotowi na eutanazję chorych psychicznie

Federalny minister zdrowia Mark Holland poinformował, że Kanada nie jest gotowa na rozszerzenie prawa o eutanazji na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne, ale rząd nie wycofał się całkiem z tego projektu. Wdrażanie eutanazji w przypadku chorób psychicznych zostało opóźnione, ale nie zatrzymane. 

Posłowie i senatorowie uznali, że „lekkomyślne i niebezpieczne” byłoby, gdyby rząd liberalny zezwolił na wprowadzenie zmian, jakie zaplanowano od marca.

Dostępna jest petycja, która wzywa Ministra Sprawiedliwości do unieważnienia decyzji zezwalającej na eutanazję w przypadku chorób psychicznych.

Walki o tęczową flagę w dystrykcie York

Katolickie Kuratorium Oświaty w Dystrykcie York zdecydowało, że potrzebne są dalsze badania, zanim rozważy wniosek, który ograniczałby możliwość wywieszania tęczowej flagi na terenie szkół.

Jeśli wniosek ten zostanie przyjęty, szkoły katolickie w dystrykcie York ograniczą wywieszanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, wyłącznie do flag reprezentujących Kanadę, Ontario, gminę, Watykan lub szkołę. Nowy przepis wyeliminowałby również zdolność kuratorium do zatwierdzania flag innych organizacji. Narazie uznano, że nie ma kompromisu w tej sprawie i konieczne są dalsze dyskusje.

Aby AI nie wymknęła się spod kontroli

W kanadyjskim parlamencie trwają prace nad ustawą regulującą wykorzystanie sztucznej inteligencji. Tymczasem jednym z najważniejszych ośrodków prac nad nią jest Montreal, gdzie działa instytut Mila (Montreal Institute for Learning Algorithm) zajmujący się problemem bezpieczeństwa AI dla człowieka i kwestiami etyki, gdyż istnieje ryzyko, że technologia przewyższy człowieka, i gdy wymknie się spod kontroli będzie uważać swoje przetrwanie za ważniejsze od przetrwania człowieka.

Dlatego w instytucie Milo uważa się, że konieczne są polityczne rozwiązania, a jednym z nich jest propozycja stworzenia niekomercyjnej AI sfinansowanej przez podatnika.

Choć przepisów dostosowanych do bieżącej sytuacji jeszcze nie ma, to od prawie roku w Kanadzie trwa dochodzenie w sprawie amerykańskiej firmy OpenAI, która opracowała ChatGPT. Dochodzenie urzędu komisarza ds. prywatności zostało wszczęte po skardze w sprawie zbierania i przekazywania prywatnych danych bez zgody zainteresowanych.


Continue reading

Next post

1 LUTEGO


Thumbnail
Previous post

31 STYCZNIA


Thumbnail
Current track

Title

Artist

Background