2️⃣ KANADA | Wtorek
Written by Tomasz Piwowarek on 22/07/2024
Shrinkflacja jest faktem
Kanadyjczycy, którzy czują, że w dzisiejszych czasach w sklepie spożywczym dostają coraz mniej za swoje pieniądze – mają rację.
Nowy raport organizacji Community Researchers udowadnia, że zaistniała tzw. shrinkflacja czyli inflacja, polegająca na zmniejszaniu rozmiaru produktu przy jednoczesnym zachowaniu jego ceny detalicznej.
Badanie objęło 60 produktów w trzech sklepach spożywczych w Ontario i porównało obecne wielkości opakowań z opakowaniami sprzed 5 lat. Odkryto, że w przypadku 20% produktów opakowania są mniejsze.
Według raportu, najbardziej ucierpiały batony czekoladowe, ciasteczka i batony zbożowe, żywność dla niemowląt i małych dzieci, mrożone kawałki kurczaka, przetworzone mięso i olej.
Tragiczna śmierć dwójki żeglarzy
U wybrzeży kanadyjskiej wyspy Sable na Atlantyku, znaleziono ciała pary żeglarzy, małżeństwa Brytyjki i Kanadyjczyka, które wybrało się w podróż, będącą “największą przygodą w ich całym życiu”. Dokumentowali swoje przygody na Facebooku i na YouTube.
Para ta próbowała przepłynąć Atlantyk na swoim 42-stopowym jachcie. Ich celem były Azory, oddalone o ponad trzy tysiące kilometrów od Nowej Szkocji, z której wyruszyli. Rejs miał zająć 3 tygodnie. W tydzień po wypłynięciu zostali uznani za zaginionych.
Wyspa Sable, przy której znaleziono tratwę ratunkową z ciałami żeglarzy, nazywana jest “cmentarzyskiem Atlantyku”. Przy tej prawie niezamieszkałej wyspie, odnaleziono historycznie ponad 350 wraków.
Śledczy badają, czy wypadek żeglarzy nie został spowodowany przez kolizję z przepływającym statkiem.
Zaginieni rybacy znalezieni w tratwie
Zaginiony w ubiegłym tygodniu kuter z Nowej Fundlandii został odnaleziony wraz z całą 7-osobową załogą, całą i zdrową.
Rybacy z miasteczka New-Wes-Valley zaginęli około 300 kilometrów na północny wschód od Gander. Ekipy ratownicze odnalazły ich w tratwie ratunkowej.
Burmistrz miasteczka powiedział, że w tamtych stronach utrata kogokolwiek jest jak utrata całej rodziny. W miejscowym kościółku zbiorowo modlono się o ich ocalenie.
W poszukiwaniach, które utrudniała duża mgła brały udział 4 jednostki straży przybrzeżnej, a także śmigłowiec samolot Hercules, oraz kilka statków rybackich.
Pożary i ewakuacje w B.C.
Władze Kolumbii Brytyjskiej zarejestrowały 324 pożary lasów, ponad połowa z nich jest poza kontrolą. Ponad 80%. tych pożarów zostało wywołanych uderzeniem pioruna. Obowiązuje 14 nakazów ewakuacji, dla kolejnych 17 rejonów wydano ostrzeżenie.
Ewakuowane jest m.in Barkerville. To znane miasteczko-skansen, w którym zachowały się drewniane zabudowania z drugiej połowy XIX w.
Kolumbia Brytyjska w ub.r. była szczególnie dotknięta pożarami lasów, zarejestrowano ich prawie 2300, najwięcej od 15 lat. Dym z pożarów kanadyjskich lasów dotarł wtedy także do Europy, zresztą teraz również tam dociera, z Polską włącznie.
Kanadyjski paszport nie pomógł
W Palestynie w konfrontacji z izraelskimi siłami bezpieczeństwa w pobliżu granicy ze Strefą Gazy został zabity obywatel Kanady.
Izraelskie wojsko twierdzi, że mężczyzna podjechał do wjazdu do izraelskiego miasta o 300 metrów od granicy ze Strefą Gazy, opuścił swój pojazd i zaczął grozić żołnierzom nożem. Ci otworzyli ogień i zabili mężczyznę.
Izraelskie wojsko zarządziło w poniedziałek ewakuację części obszaru w Strefie Gazy, który został wyznaczony wcześniej jako strefa humanitarna. Wojsko poinformowało, że planuje rozpocząć tam operację przeciwko bojownikom Hamasu, którzy znajdują się na tym obszarze.
Bobry przeciwko suszy
W Kolumbii Brytyjskiej zaprzęgnięto dzikie bobry do tego, aby pomogły walczyć z suszą, i odtworzyły wyschnięte torfowiska.
Dwa dorosłe bobry schwytano na terenie, gdzie ich tamy powodowały zalewiska, zalewające ziemię farmerom. Zostały zatem przesiedlone tam, gdzie są potrzebne, aby odtwarzać tereny podmokłe – na terenie rezerwatu Indian Nooaitch.
Odtwarzanie bagien zwiększa odporność na pożary, suszę, a jednocześnie pomaga chronić przed powodziami.
Z powodu drastycznego spadku populacji bobrów bagna zaczynają wysychać. Biolodzy zaczęli więc sami odbudowywać wzorowane na bobrzych konstrukcjach tamy i właśnie na tych terenach wypuszczane są niechciane gdzie indziej zwierzęta.
Gotowe koktajle już w sklepach
Strajk pracownikow sklepów monopolowych LCBO zakończył się, a tymczasem w sklepach spożywczych, zgodnie z obietnicą premiera Forda – pojawiły się już gotowe napoje alkoholowe.
450 sklepów spożywczych, które mają licencję na sprzedaż alkoholu w Ontario, może już sprzedawać gotowe koktajle RTD (czyli Ready-To-Drink), a także większe opakowania piwa.
W sumie prowincja wydała licencje dla ponad 3 tys. sklepów ogólnospożywczych na sprzedaż piwa, wina, cydru i gotowych koktajli, wraz z początkiem września.
LCBO nadal zachowuje wyłączność w przypadku sprzedaży napojów spirytusowych.
Aresztowani za “nigeryjskie przekręty”
Policja w Toronto aresztowała 7 osób w ramach międzynarodowego śledztwa Interpolu w sprawie oszustw finansowych związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi w Afryce Zachodniej. Aresztowani, wszyscy z obszaru Toronto, oskarżeni są o przyjmowanie i transfer nielegalnych funduszy pobranych od ofiar, ze stratami przekraczającymi 1,3 miliona dolarów.
Oszukańcze inwestycje organizowała nigeryjska, wyrafinowana siatka przestępcza Black Axe, a celem przeważnie były osoby starsze.
Operacja Interpolu spowodowała łącznie 300 aresztowań w 21 krajach świata, zablokowano ponad 720 kont bankowych.