5️⃣ KANADA | Piątek
Written by Tomasz Piwowarek on 05/09/2024
Kanadyjskie represje wobec imigracji?
Kanada rozpoczyna nagłe represje wobec imigracji – mówi raport agencji Reuters. Według niego, w roku bieżącym Kanada odrzuca średnio ponad 3700 wniosków miesięcznie.
Rząd Kanady zaczął odmawiać wjazdu większej liczbie osób odwiedzających i tymczasowych rezydentów, ponieważ rząd liberalny zmaga się z presją wyborców, domagających się powstrzymania napływu imigrantów do kraju.
Gwałtowny wzrost odmów nastąpił w okresie, gdy partia Trudeau traci poparcie w sondażach. Wielu wyborców obwinia liberalne przepisy imigracyjne o przyczynianie się do niedoborów rynkowych i wysokich cen mieszkań.
Według agencji Reuters, w lipcu Kanada odrzuciła wnioski 5853 zagranicznych podróżnych, w tym pracowników i turystów. Była to największa liczba odmów od co najmniej 5 lat.
Sprzedaż domów spadła
Sprzedaż domów w Toronto spadła w sierpniu w porównaniu z ubiegłym rokiem, a średnie ceny domów nieznacznie spadły.
W sierpniu w rejonie Wielkiego Toronto sprzedano 4975 domów, co stanowi spadek o 5,3% rok do roku. Sprzedaż wzrosła natomiast w porównaniu z lipcem o ok. o 0,6 %.
Średnia cena sprzedanego domu spadła w GTA o 0,8% rok do roku i wynosi teraz 1 074 425 dol.
Nowych ofert w sierpniu było łącznie 12 547, co stanowi wzrost o 1,5% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Szkoła ukryła zmianę płci przed rodzicami
Jak donosi National Post, rada szkolna York Catholic District School Board pomogła 11-letniej dziewczynce żyć jako chłopiec transseksualny bez poinformowania o tym rodziców. Potajemnie zachęcano dziewczynkę, by uwierzyła, że jest chłopcem.
Gdy rodzice sprzeciwili się procesowi zmiany płci, szkoła wezwała opiekę społeczną czyli Children’s Aid Society. Wywołało to serię wizyt tej agencji, co trwało dwa lata.
W raporcie National Post szczegółowo opisano, w jaki sposób władze szkolne pomogły dziecku potajemnie zmienić tożsamość płciową w szkole.
Po 2 latach dziewczynka zdecydowała, że nie jest osobą transpłciową, że wciągnęła ją „moda” i przeszła detransseksję w grudniu 2023 r., podczas której odkryto, że ma wiele problemów ze zdrowiem psychicznym.
Ruszył TIFF
Ruszył po raz 49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy po kilku latach wyzwań związanych z pandemią i zakłóceniami w branży.
Na ekrany kin wejdzie ponad 270 filmów, w tym głośne produkcje, takie jak tragikomiczna historia miłosna Seana Bakera „Anora” czy hollywoodzki powrót Pameli Anderson – „The Last Showgirl”. Pochodzący z Toronto filmowiec polskiego pochodzenia Kazik Radwański zadebiutuje swoim dramatem „Matt & Mara”.
Na festiwalu pojawią się takie gwiazdy jak Denzel Washington, Jennifer Lopez, Bruce Springsteen czy Nicole Kidman.
Co najmniej cztery bardzo ciekawe filmy muzyczne pojawią się na festiwalu w Toronto.
„Elton John: Never Too Late” opowiada o drodze tego angielskiego wykonawcy do sławy przez pryzmat jego urodzonego w Toronto męża Davida Furnisha, który jest współreżyserem dokumentu. Z kolei film “Takin’ Care of Business” opowiada historię znanego muzyka z Winnipeg, Randy’ego Bachmana z zespołów Guess Who i Bachman-Turner Overdrive.
Pojawi się także czteroodcinkowy film o ontaryjskim zespole Tragically Hip z Kingston, którego lider Gord Downie walczył z nieuleczalnym rakiem mózgu.
Festiwal w Toronto będzie też miejscem premiery biograficznego filmu „Paul Anka: His Way”, przedstawiającego wielka karierę Paula Anki, idola jeszcze z lat 50. i 60., który śpiewa praktycznie do dzisiaj.
Festiwal w Toronto potrwa do do 15 września.
Paula Abdul nie przyjedzie
Znana piosenkarka i tancerka Paula Abdul odwołała trasę złożoną z 21 występów w całej Kanadzie, od wybrzeża do wybrzeża, ponieważ zmaga się z nieokreślonymi bliżej kontuzjami, jakich doznała ostatnio. Lekarze zalecają jej od 6 do 8 tygodni rekonwalescencji.
62-letnia artystka rozpoczęła karierę w branży rozrywkowej jako choreografka dla największych gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej, w tym dla Janet Jackson i Madonny. Ale pod koniec lat 80. stała się gwiazdą popu.