Current track

Title

Artist

Background

CZAPLINSKI #27

Written by on 16/07/2023

Jeśli lubisz podcasty Macka to posłuchaj ich na Youtube.

Teraz cały czwarty sezon (2023) w jednym miejscu

Wielu z nas mieszka w Mississauga, ale często wiedza o historii tego miasta jest skromna.
Miasta europejskie mają swoją historię, która zapisywana jest w grubych księgach. U nas jest inaczej (krócej), ale ponieważ mamy lato, to tym razem piszę trochę inaczej – tak bardziej na luzie.

Mississauga to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Kanadzie i ważne centrum biznesowe na terenie prowincji Ontario. Jednakże, zanim stała się nowoczesną metropolią, jej obszary – takie jak Port Credit, Clarkson czy Streetsville były wioskami, miały niezwykle ciekawą historią i stanowią istotną część dziedzictwa tego miasta.

 

Port Credit, położony nad jeziorem Ontario, jest jednym z najstarszych siedlisk w Mississauga. Jego początki sięgają lat 30 XIX wieku, kiedy to rozwinęła się tu przemysłowa i handlowa społeczność. W tamtych czasach port był ważnym miejscem dla transportu towarów, takich jak drewno i zboże, które były eksportowane do innych regionów. Dziś Port Credit jest popularnym miejscem rekreacyjnym i kulturalnym, z malowniczym nabrzeżem, restauracjami, kawiarniami i sklepami. Nieruchomości w tej okolicy są wyjątkowo pożądane – ze względu na bliskość jeziora i urok historycznego centrum.

W XIX wieku pomiędzy Toronto a Port Credit kursował statek napędzany kołem łopatkowym, który był popularnym środkiem transportu dla mieszkańców i turystów, podróżujących do obszarów wakacyjnych znanych jako “cottage country“. Statek nazywał się “City of Toronto” i był jednym z pierwszych parowców, które obsługiwały tę trasę. Dzięki niemu podróżujący mieli możliwość łatwego dostępu do malowniczych obszarów jeziora Ontario, podobnych do Muskoka czy Halliburton, gdzie znajdowały się ich letnie rezydencje (cottages). Statek zapewniał szybki i wygodny transport, umożliwiając mieszkańcom Toronto spędzenie czasu na odpoczynku i relaksie w urokliwej okolicy cottage country. “City of Toronto” kursował w latach 1867-1955, a jego obecność miała istotny wpływ na rozwój turystyki i połączeń między Toronto a Port Credit w tamtym okresie.

Port Credit & Credit River. Według jednej z teorii, nazwa Credit River może pochodzić od brytyjskiego słowa credit, które oznacza “udzielanie pożyczek” lub “udzielanie kredytu”. Ta teoria wskazuje na możliwość, że nazwa rzeki
odzwierciedlała działalność handlową i gospodarczą w regionie, gdzie Indianie oraz lokalni osadnicy i traperzy mogli korzystać z kredytów w zamian za towary – jak skory zwierząt czy złoto.

Lorne Park. Jest ekskluzywną dzielnicą o charakterze mieszkaniowym, znajdującą się na wschód od Port Credit. Ta okolica jest znana z atrakcyjnych posiadłości, przepięknych zielonych terenów i urokliwych parków. Lorne Park jest również szczególnie popularne ze względu na renomowane szkoły, które przyciągają rodziny zainteresowane wysokim poziomem edukacji swoich dzieci. Nieruchomości w Lorne Park są cenione za luksus i prywatność.

Lorne Park, Lorne Park Estate i Mineola były niegdyś uważane za obszary cottage country przez mieszkańców Toronto. W okresie przedwojennym i w latach powojennych wielu mieszkańców Toronto posiadało tam letnie rezydencje (cottages). Lorne Park i Lorne Park Estate, położone nad brzegiem jeziora Ontario w Mississauga, oferowały urokliwe plaże, malownicze krajobrazy i spokojną atmosferę, które przyciągały ludzi z Toronto w poszukiwaniu wakacyjnego wypoczynku.

Streetsville. Streetsville znajduje się w północno-zachodniej części Mississauga i ma swoje korzenie w XIX wieku. Osadnictwo w tej okolicy rozpoczęło się w 1820 roku, kiedy to Timothy Street, po którym dzielnica tak została nazwana, zakupił ziemię i rozpoczął rozwój społeczności. Streetsville szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i rolniczym, a w 1858 roku uzyskało status wioski. Dzisiaj Streetsville słynie ze swojego uroku, zabytkowych budynków, sklepów, restauracji i corocznego paradnego święta, Streetsville Founders’ Bread and Honey Festival.
 
Streetsville ma unikalny urok małego miasteczka. To historyczne miejsce jest znane z zachowanego stylu architektonicznego sprzed lat oraz urokliwego centrum z licznymi sklepami, restauracjami i festiwalami. Mieszkańcy i turyści odwiedzają Streetsville, aby poczuć atmosferę nostalgii i cieszyć się spokojem tego miejsca. Nieruchomości są tam poszukiwane ze względu na swoją unikalność i połączenie uroku historycznego z nowoczesnymi udogodnieniami.

Clarkson Village. Clarkson Village znajduje się na południowym zachodzie Mississauga, nad brzegiem jeziora Ontario. Historia tej dzielnicy sięga początków XIX wieku, kiedy to Clarkson był rozwijającą się społecznością rolniczą. Nazwa dzielnicy pochodzi od nazwiska Warrena Clarksona, jednego z pierwszych osadników w tym obszarze. Wraz z rozwojem kolei w połowie XIX wieku, Clarkson stał się ważnym węzłem transportowym. Dziś Clarkson Village zachowało swój urok, oferując mieszkańcom i odwiedzającym wiele sklepów, restauracji i parków.

Najstarszym zabytkiem w Mississauga jest Benares Historic House. Został zbudowany w 1857 roku i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury w prowincji Ontario. 
 
Benares House jest zlokalizowany w parku o tej samej nazwie na 1507 Clarkson Rd. N. i działa obecnie jako muzeum historyczne. Budynek reprezentuje styl architektoniczny z epoki wiktoriańskiej i pełnił funkcję rezydencji dla rodziny Harris, wpływowego rodu z Mississauga. Zwiedzając Benares House można podziwiać oryginalne meble, dekoracje i przedmioty z epoki, które oddają atmosferę życia w tamtych czasach. Jest to ważny punkt odniesienia do historii i dziedzictwa miasta.

 

Interesujące fakty dotyczące Mississauga:

 

1. Mississauga jest jednym z najbardziej wielokulturowych miast na świecie, a około połowy mieszkańców nie posługuje się angielskim jako językiem ojczystym. To miejsce, gdzie spotkamy ludzi o różnych kulturach i tradycjach.
2. W 1974 roku Mississauga uzyskała status miasta, a wcześniej była wioską.
3. Mississauga ma swoje własne “Walk of Fame” (Aleja Sław) przy ratuszu, gdzie wyróżnia się lokalne osobistości i znane postacie związane z miastem.
4. Miasto jest domem dla jednego z największych centrum handlowych w Kanadzie – Square One Shopping Centre. Można tam spędzić cały dzień na zakupach i rozrywce.
5. W 2011 roku Mississauga została uznana za najbezpieczniejsze miasto w Kanadzie i zajęła pierwsze miejsce w rankingu Canadian Centre for Justice Statistics.
6. Mississauga ma dużo pięknych parków i terenów zielonych. W sumie w mieście jest ponad 500 parków, co daje wiele możliwości do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
7. W centrum Mississauga znajduje się wieżowiec Absolute World, znany również jako Marilyn Monroe Towers. Jego kształt jest niezwykły i przyciąga uwagę – jako jedna z ikonicznych budowli miasta.
8. W Mississauga organizowane są liczne festiwale i wydarzenia kulturalne, takie jak Carassauga – największy międzykulturowy festiwal w Kanadzie, który prezentuje różnorodność kultur reprezentowanych przez mieszkańców. Również Polish Day na trwale wchodzi do historii.9. Mississauga jest szóstym co do wielkości miastem w Kanadzie pod względem liczby ludności, z populacją przekraczającą 800.000 mieszkańców.
10. Miasto jest znane z dynamicznego sektora biznesowego i jest siedzibą wielu międzynarodowych korporacji, w tym wielu Fortune 500.
11. Wśród najważniejszych firm z siedzibą w Mississauga znajdują się m.in. PepsiCo, Microsoft Canada, Bell Mobility, Walmart Canada i wiele innych.
12. Mississauga posiada jeden z największych portów lotniczych w Ameryce Północnej – Międzynarodowy Port Lotniczy Toronto Pearson, który jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych na kontynencie.
13. W Mississauga znajduje się wiele parków przemysłowych i centrum biznesowe, które przyciągają inwestorów i przedsiębiorców.

Polonia odgrywa istotną rolę w społeczności Mississauga. Miasto jest domem dla licznej polskiej społeczności (około 80.000 osób).

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla Polonii w Mississauga jest organizowany corocznie Dzień Polski (Polish Day). To święto obchodzone jest na przełomie maja i czerwca i przyciąga tłumy naszych rodaków oraz mieszkańców miasta.

Parafia św. Maksymiliana Kolbego jest jednym z ważnych ośrodków, gdzie Polacy mogą spotkać się, uczestniczyć we mszach świętych w języku polskim i pielęgnować swoje religijne tradycje. Równie ważną rolę spełnia Polskie Centrum Kulturalne JP2.

Polskie sklepy spożywcze, restauracje i inne przedsiębiorstwa również cieszą się popularnością – nie tylko wśród polskiej społeczności, umożliwiając mieszkańcom dostęp do polskich produktów spożywczych i usług.
Z terenu Mississauga nadaje Polskie Radio Toronto (Radio 7), które jest słyszalne 24/7 na całym świecie dzięki możliwości nadawania programu on-line poprzez stronę www.radio7toronto.com.
 
Jak Państwo widzą, mamy czym się pochwalić w świecie. I pomimo tego, że historia miasta nie sięga wielu wieków wstecz, to jednak jest piękna i wzruszająca.
 
Zapraszam do kontaktu w każdej sprawie, związanej z nieruchomościami.
Pozdrawiam,
Maciek Czapliński
905 278 0007
 

 


Continue reading

Next post

► BANG BANG


Thumbnail
Previous post

► POCAŁUNKI


Thumbnail
Current track

Title

Artist

Background