Current track

Title

Artist

Background

CZAPLINSKI #34 Czy warto teraz kupować?

Written by on 14/09/2023

Lato to jedna z tych pór roku, która może wpłynąć na rynek nieruchomości w nieco inny sposób niż pozostałe sezony. To okres, który przynosi ze sobą nie tylko piękne dni i wakacje, ale również nietypowe wyzwania i szanse na rynku nieruchomości. W dzisiejszym artykule podzielę się moimi refleksjami na ten temat, omawiając czynniki wpływające na rynek nieruchomości latem, a także prezentując praktyczne porady dla tych, którzy są zainteresowani zakupem lub sprzedażą nieruchomości w tym okresie.

Sezon letni ma swoje wyjątkowe cechy, które wpływają na rynek nieruchomości. Oto kilka kluczowych czynników, które warto rozważyć:

 1. Wakacje i aktywność rodzinna. Lato to czas, kiedy większość rodzin decyduje się na wakacyjne wyjazdy. Wiele rodzin jest zajętych planowaniem urlopów i spędzaniem czasu z dziećmi, co może odwrócić ich uwagę od rynku nieruchomości. Jednak dla niektórych lato może być idealnym momentem na zakup lub sprzedaż nieruchomości.
 2. Pogoda a atrakcyjność nieruchomości. Letnie dni oznaczają słoneczną pogodę i bujną roślinność, co sprawia, że nieruchomości wydają się bardziej atrakcyjne. Ogród, taras czy basen stają się wizualnie ładniejsze w okresie letnim, co często wpływa na wzrost zainteresowania nieruchomościami z ogrodem czy zadbanym backyardem.
 3. Wpływ wydarzeń światowych. Każdy rok przynosi ze sobą rozmaite wyzwania i wydarzenia, które wpływają na rynek nieruchomości. Ostatnie lato było inne od kilku wcześniejszych ze względu na fakt, że COVID-19 przestał być tematem numer jeden, a uwaga przeniosła się na inne wydarzenia. Wojna na Ukrainie i próby kontrolowania inflacji przez rządy  również miały wpływ na rynek nieruchomości. Niepewność i zmienność sytuacji na świecie (na przykład zbliżające się w 2024 wybory w USA) także mogą wpłynąć na decyzje dotyczące zakupu nieruchomości.
 4. Wahania cen i oprocentowań. Ceny nieruchomości oraz stopy procentowe mogą się zmieniać w ciągu roku. Lato często przynosi wzrost cen nieruchomości, a także zmiany oprocentowania kredytów. To zwykle wpływa na decyzje kupujących i sprzedających, którzy starają się znaleźć optymalny moment na transakcję.

Rynek nieruchomości jako inwestycja 

Warto zaznaczyć, że rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej stabilnych rodzajów inwestycji. Nawet w trudnych czasach, kiedy toczy się wiele dyskusji na temat zmienności rynku, nieruchomości pozostają atrakcyjną opcją. Dlaczego? Oto kilka kluczowych powodów:

 1. Możliwość wzrostu wartości. Nieruchomości mają potencjał wzrostu wartości w dłuższym okresie czasu. Pomimo krótkich wahań cen, wartość nieruchomości rośnie z biegiem lat.
 2. Stabilne źródło dochodu. Jeśli zdecydujesz się na wynajmowanie nieruchomości, możesz czerpać stały dochód z czynszu, co pomaga w spłacie kredytu hipotecznego.
 3. Fizyczna wartość. Nieruchomości są rzeczami fizycznymi, których można dotknąć i używać. To nie tylko inwestycja, ale również miejsce do życia dla rodziny, przestrzeń do prowadzenia biznesu lub możliwość wynajmu dla zysku.
 4. Popyt na nieruchomości. W Kanadzie, podobnie jak w wielu innych krajach, popyt na nieruchomości jest nadal bardzo wysoki. Ludzie potrzebują miejsc do mieszkania i prowadzenia biznesu, co czyni nieruchomości atrakcyjnymi inwestycjami. A ogromna emigracja stymuluje rynek – szczególnie w dużych miastach.
 5. Alternatywa dla innych inwestycji. Przy ryzykownej zmienności innych form inwestycji – takich jak giełda czy obligacje, nieruchomości stanowią stabilną alternatywę. To coś, co można zrozumieć i kontrolować, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka.

Porady dla kupujących i sprzedających latem

Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż nieruchomości latem, oto kilka praktycznych porad.

Dla kupujących:

 1.  Zacznij planować swoje poszukiwania nieruchomości wcześnie, aby mieć czas na znalezienie idealnej oferty.
 2. Zwracaj uwagę na warunki hipoteczne – monitoruj stopy procentowe, aby znaleźć najlepszą ofertę na pożyczkę hipoteczną.
 3. Nie śpiesz się, nie podejmuj pochopnych decyzji. Staraj się znaleźć nieruchomość, która naprawdę spełni twoje potrzeby i oczekiwania. Nie każdą nieruchomość dla się poprawić, a na pewno nie da się zmienić jej lokalizacji.

Dla sprzedających:

 1. Wyeksponuj zalety nieruchomości. Jeśli przynależy do niej urokliwy ogród czy taras, rób zdjęcia latem. To może przyciągnąć potencjalnych kupujących nawet zimą.
 2. Zadbaj o efekt “Wow!”. Odmaluj, wysprzątaj, napraw usterki, posadź kwiaty. Pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie, a jak wiemy, “pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz”.
 3. Bądź gotów na negocjacje cenowe. Latem rynek może być konkurencyjny, więc przydatne jest doświadczenie w negocjacjach. Jeśli nie czujesz się na siłach walczyć o lepszą cenę, chętnie pomogę.

Podsumowanie: Lato to wyjątkowy okres na rynku nieruchomości, który przynosi zarówno wyzwania, jak i szanse. Bez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani zakupem czy sprzedażą nieruchomości, ważne jest, aby dobrze się przygotować i być elastycznym w podejmowaniu decyzji. Nieruchomości nadal pozostają atrakcyjną formą inwestycji, ale sukces zależy od zdolności dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych i dokładnej analizy własnych potrzeb i celów. A nie zawsze jest to łatwe.

Bo jeśli jesteśmy finansowo przygotowani na zakup większej i drogiej nieruchomości, a mamy małą rodzinę, to czy nie lepiej za te pieniądze kupić mniejszy dom i mieszkanie na wynajem, które będzie zarabiać na nas przez nieograniczony czas?

Wszystkich Państwa, którzy zamierzają wczesną jesienią kupić lub sprzedać dom, zapraszam do kontaktu. Pomogę wyeksponować jego zalety oraz znaleźć wymarzoną nieruchomość lub kupca zdecydowanego na Państwa dom.

Pozdrawiam,

Maciek Czapliński

905 278 0007


Continue reading

Previous post

► LIPNICKA


Thumbnail
Current track

Title

Artist

Background