Current track

Title

Artist

Background

Profesor Andrzej Nowak

Written by on 03/02/2024

Na konferencji w Wannsee pod Berlinem – 20 stycznia 1942 roku – Niemcy zdecydowali o “ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” w Europie, czyli zamordowaniu wszystkich Żydów. 15 lutego 1942 roku do KL Auschwitz dotarł z Bytomia pierwszy transport. Aresztowani przez Gestapo, po przywiezieniu do obozu, zostali zgładzeni przez Niemców.

Początkowo, po wybuchu II wojny światowej, na terytorium II Rzeczypospolitej wcielonym do III Rzeszy oraz w granicach powstałego z ziem okupowanych przez Niemcy Generalnego Gubernatorstwa, władze niemieckie prowadziły politykę izolacji Żydów od Polaków, m.in. przez noszenie opasek z gwiazdą Dawida, ostatecznie przesiedlając ludność żydowską do licznych gett. Pierwsze getto w okupowanej Europie powstało w październiku 1939 roku w Piotrkowie, dziś Trybunalskim.

Zagłada Żydów w nazistowskiej ideologii

Plan “ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” opracował Adolf Eichmann, szef sekcji żydowskiej Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy. – Zastanawiał się we wrześniu 1039 roku, co zrobić z tymi masami ludności żydowskiej. Zaproponował tymczasowo zgromadzić ich w rezerwacie, w okolicach Niska, to był pierwszy pomysł. Drugi, który narodził się w kręgach niemieckiego MSZ, to Madagaskar. Ale w istocie ten projekt segregacji i wyniszczania Żydów Niemcy zaczynają realizować na ziemiach polskich z pełną konsekwencją od listopada 1939 roku – opowiada prof. Nowak.

We wrześniu 1940 roku wprowadzono zaostrzony rok później rozkaz Hansa Franka, naczelnika Generalnego Gubernatorstwa, na którego mocy za opuszczenie getta Żydom groziła kara śmierci. Ten wyrok czekał także osoby, które zaoferują lub sprzedadzą Żydowi karę śmierci. – Nie było takiego ustawodawstwa i prawodawstwa w żadnym innym kraju europejskim podbitym przez Niemców – zaznacza gość “Historii żywej”.

Szacuje się, że na ziemiach polskich ocalało 40-50 tysięcy Żydów, ukrywających się także z pomocą Polaków. Od 1963 roku państwo Izrael przyznaje tytuł “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” tym, którzy ratowali Żydów od Zagłady. Największą grupą uhonorowanych – liczącą 7300 osób – są Polacy.

Więcej wkrótce.

Tagged as

Continue reading

Next post

► MOTYLE


Thumbnail
Previous post

3 LUTEGO


Thumbnail
Current track

Title

Artist

Background