Magnolia – królowa wiosny
Written by Ilona Girzewska on 02/05/2025
ILONA GIRZEWSKA – Certyfikowany Zielarz Fitoterapeuta.
Wszystkie podcasty Ilony o ziołach i zdrowiu.
Kiedy wiosna rozkwita pełną parą, trudno nie zauważyć drzew obsypanych wielkimi, pachnącymi kwiatami w odcieniach bieli, różu czy purpury. To magnolia – jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych, która od wieków budzi zachwyt nie tylko swoim wyglądem, ale i właściwościami leczniczymi.
Magnolia to prawdziwa „żywa skamielina”. Należy do jednych z najstarszych roślin kwiatowych – jej przodkowie istnieli już w czasach dinozaurów, ponad 100 milionów lat temu. Roślina ta pojawiła się na długo przed pszczołami – dlatego jej kwiaty przystosowały się do zapylania przez chrząszcze.
Dziś znamy ponad 200 gatunków magnolii, pochodzących głównie z Azji i obu Ameryk. Nazwa magnolii została nadana przez francuskiego botanika Charles’a Plumiera na cześć Pierre’a Magnola – XVII-wiecznego uczonego, który jako jeden z pierwszych zrozumiał ideę klasyfikacji roślin według ich pokrewieństw.
W kulturze Chin magnolia była symbolem czystości, siły ducha i szlachetności. Według jednej z legend pewna młoda dziewczyna o imieniu Mulan, przebrała się za mężczyznę, by wyruszyć na wojnę zamiast swojego schorowanego ojca. Jej odwaga i spryt uratowały nie tylko rodzinę, ale i całe cesarstwo. Po jej powrocie ojciec zasadził przed domem magnolię – na znak dumy i wdzięczności. Imię „Mulan” oznacza właśnie magnolię.
W Japonii magnolia kojarzona była z równowagą i spokojem ducha, natomiast w kulturze zachodniej – z kobiecością, macierzyństwem i siłą zakorzenioną w delikatności.
Choć magnolia słynie przede wszystkim z efektownych kwiatów, to nie tylko one, ale także jej kora i pąki skrywają bogactwo cennych substancji. Wśród nich znajdziemy honokiol i magnolol – silne antyoksydanty o działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym i przeciwnowotworowym; lignany i flawonoidy – wzmacniające odporność, chroniące komórki przed wolnymi rodnikami; olejek eteryczny – działa relaksująco, regenerująco i antybakteryjnie. Te związki wykorzystywane są głównie w medycynie chińskiej, ale coraz częściej pojawiają się także w kosmetykach, suplementach i aromaterapii. Warto więc spojrzeć na magnolię nie tylko jak na roślinę ozdobną, ale i jak na starożytną lekarkę, która nadal ma wiele do zaoferowania.
Jakie działanie przypisuje się temu królewskiemu drzewu?
Przeciwlękowe i uspokajające – wyciąg z magnolii redukuje poziom stresu, działa jak naturalny środek nasenny. Wspomaga też pracę serca i obniża ciśnienie krwi.
Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – łagodzi infekcje i stany zapalne układu oddechowego i pokarmowego.
Warto sięgnąć po nią przy problemach trawiennych – szczególnie przy wzdęciach, bólach brzucha i niestrawności.
Kosmetyczne – olejek magnoliowy wspiera regenerację skóry, działa przeciwstarzeniowo i łagodzi stany zapalne.
Jak domowym sposobem wykorzystać surowce z magnoli.
Poniżej kilka przepisów.
Napar z suszonych pąków magnolii na stres i dobry sen
1 łyżeczkę suszonych pąków magnolii (Magnolia officinalis lub Magnolia liliiflora) zalać 250 ml wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Pić wieczorem przed snem. Działa relaksująco i pomaga zasnąć.
Odwar z kory magnolii na trawienie
1 łyżeczkę suszonej kory magnolii zalać 300 ml wody, gotować na małym ogniu przez 15 minut. Przecedzić i pić po jedzeniu, by złagodzić wzdęcia i uczucie ciężkości.
Kąpiel relaksacyjna z płatkami magnolii
2 garście świeżych lub suszonych płatków kwiatów magnolii zalać 1 litrem wrzątku, odstawić na 30 minut, przecedzić i wlać do kąpieli. Taka kąpiel ziała kojąco na skórę i zmysły, zmniejsza napięcie.
Olejek magnoliowy domowej roboty (macerat)
Garść świeżych płatków magnolii włożyć do słoika o pojemności 250 ml i zalać olejem bazowym (może być migdałowy, jojoba lub oliwa z oliwek). Pozostawić w ciepłym miejscu na 2 tygodnie. Codziennie delikatnie wstrząsać. Po dwóch tygodniach przecedzić. Olejek stosować do masażu lub jako serum do skóry.
Nalewka z magnolii na trawienie i stres
50 g suszonej kory magnolii zalać w słoiku 250 ml wódki 40%. Odstawić w ciemne miejsce na 2–3 tygodnie, codziennie wstrząsając. Po tym czasie przecedź i przelać do ciemnej butelki.
Dawkowanie: 10–20 kropli w niewielkiej ilości wody, 2–3 razy dziennie przed posiłkiem lub przy napięciu nerwowym.
Uwaga!
Choć magnolia jest rośliną bezpieczną, warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki nadają się do spożycia (najczęściej stosuje się Magnolia officinalis i Magnolia liliiflora). Kobiety w ciąży i osoby przyjmujące leki uspokajające powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem ekstraktów z magnolii.
Magnolia to nie tylko ozdoba wiosennego ogrodu – to także roślina o bogatej historii, silnej symbolice i niezwykłych właściwościach prozdrowotnych. Dawniej otaczana była czcią jako symbol siły, piękna i wewnętrznej harmonii, dziś zaś wraca do łask jako naturalny sojusznik w walce ze stresem, bezsennością i starzeniem się organizmu
Ilona Girzewska • Certyfikowany Zielarz Fitoterapeuta
Tel: 416-882-0987