2️⃣ WTOREK | Świat
Written by Ilona Girzewska on 20/05/2025
WIADOMOŚCI I CIEKAWOSTKI – Z POLSKI I ZE ŚWIATA
SOCJOLOG WYLICZYŁ, KTO WYGRA W DRUGIEJ TURZE
Socjolog Marcin Palade prognozuje, że Karol Nawrocki wygra drugą turę wyborów prezydenckich, uzyskując 50,7 proc. głosów. Rafał Trzaskowski ma zdobyć 49,3 proc. Różnica – około 250 tys. głosów – byłaby mniejsza niż w wyborach w 2020 roku.
Palade przeanalizował przepływy elektoratów kandydatów, którzy odpadli po pierwszej turze. Zwrócił uwagę na 65 proc. wyborców Mentzena i Brauna skłaniających się ku Nawrockiemu; 75 proc. elektoratu Hołowni oraz większość zwolenników Zandberga i Biejat popierających Trzaskowskiego.
Prognoza nie uwzględnia nowych wyborców, którzy nie głosowali w pierwszej turze, a mogą pojawić się przy urnach w drugiej. W 2020 roku było ich 1,2 mln. Według Paladego kluczowa może okazać się mobilizacja prawicowego elektoratu.
CHINY LICZĄ NA WIĘKSZĄ AKTYWNOŚĆ POLSKI
Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi, w rozmowie telefonicznej z Radosławem Sikorskim, wyraził nadzieję, że Polska – jako przyszły przewodniczący Rady UE – odegra bardziej konstruktywną rolę w rozwoju relacji Pekin–Bruksela. Podkreślił, że Polska pozostaje ważnym partnerem strategicznym Chin i zapowiedział gotowość do zacieśniania współpracy.
Wang zapewnił również o zaangażowaniu Chin w poszukiwanie politycznego rozwiązania wojny w Ukrainie. Wskazał, że wznowienie rozmów Rosji z Ukrainą to „pierwszy krok ku pokojowi” i zaapelował o kontynuowanie dialogu.
Polski MSZ poinformował, że rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa szlaków transportowych, Karty Narodów Zjednoczonych i zakończenia wojny. Minister Sikorski ponowił zaproszenie dla Wang Yi do odwiedzenia Polski.
ZDUMIEWAJĄCY PRZEMYT – OPONY DO BOEINGÓW
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali w Koroszczynie ciężarówkę przewożącą pięć ton opon lotniczych do samolotów Boeing. Towar miał trafić z Hiszpanii do Azerbejdżanu, jednak został błędnie zadeklarowany jako opony do samochodów osobowych i autobusów.
Jak podkreślają funkcjonariusze KAS, tranzyt takich produktów przez terytorium Białorusi i Rosji jest zakazany ze względu na unijne sankcje, będące odpowiedzią na agresję Rosji wobec Ukrainy i udział w niej Białorusi.
Towar został zatrzymany, a wobec próby obejścia sankcji i oszustwa celnego wszczęto postępowanie karne skarbowe. Dochodzenie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy.
TRUMP PO ROZMOWIE Z PUTINEM
Prezydent USA Donald Trump poinformował, że dwugodzinna rozmowa telefoniczna z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, była „bardzo udana”. Jak przekazał na platformie Truth Social, Rosja i Ukraina mają natychmiast rozpocząć negocjacje w sprawie zawieszenia broni i zakończenia wojny.
Trump podkreślił, że Rosja jest zainteresowana rozwojem handlu ze Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu konfliktu, co – jego zdaniem – przyniesie jej ogromne korzyści gospodarcze. Zaznaczył również, że Ukraina może stać się beneficjentem przyszłej odbudowy i współpracy handlowej.
Amerykański prezydent poinformował, że o planowanych negocjacjach powiadomił m.in. prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen, prezydenta Francji Emmanuela Macrona, premier Włoch Giorgię Meloni, kanclerza Niemiec Friedricha Merza i prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.
Von der Leyen podziękowała Trumpowi za „niestrudzone wysiłki na rzecz zawieszenia broni” i zaznaczyła, że USA powinny pozostać zaangażowane w proces pokojowy.
LITWA ZŁOŻYŁA POZEW PRZECIWKO BIAŁORUSI
Litwa złożyła pozew przeciwko Białorusi do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, zarzucając jej celowe organizowanie napływu nielegalnych migrantów i łamanie prawa międzynarodowego – poinformowało litewskie MSZ.
Według Litwy reżim w Mińsku od 2021 r. sprowadza migrantów z Bliskiego Wschodu, zapewniając im wizy, transport i zakwaterowanie, a następnie eskortuje ich na granicę. Białoruskie służby miały odmówić współpracy przy powstrzymywaniu procederu.
Litwa domaga się odszkodowania i gwarancji, że podobna sytuacja się nie powtórzy. Od początku kryzysu litewscy pogranicznicy udaremnili ponad 23 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.
WIELKA BRYTANIA I UNIA EUROPEJSKA PODPISAŁY TRZY POROZUMIENIA
W Londynie odbył się pierwszy od czasu brexitu szczyt UE–Wielka Brytania. Podpisano trzy kluczowe porozumienia dotyczące bezpieczeństwa i obrony, geopolityki (w tym wojny w Ukrainie) oraz współpracy w kwestiach migracji, handlu i rybołówstwa.
– Otwieramy nowy rozdział w naszej wyjątkowej relacji – oświadczyła Ursula von der Leyen, nazywając szczyt „historycznym” i zapowiadając zacieśnienie współpracy obronnej, w tym możliwe uczestnictwo Wielkiej Brytanii w warty 150 mld euro program SAFE.
Premier Keir Starmer podkreślił, że Wielka Brytania wraca na światową scenę i zapowiedział „nową erę” w relacjach z UE, zapewniając o korzyściach płynących z nowych umów handlowych.