Current track

Title

Artist

Background

Radio 7 Toronto łączy Polonię

Written by on 20/03/2022

Na terenie GTA istniało kilka polonijnych stacji radiowych. Każda spełniała bardzo ważną rolę w życiu naszej społeczności. W chwili obecnej Radio 7 jest jedynym działającym radiem polonijnym w GTA. Z powodu choroby Roberta zostałem poproszony o przyjęcie funkcji producenta Radia 7 – i propozycję tę przyjąłem. Wraz z zespołem rozgłośni postanowiliśmy wprowadzić kilka zmian, by nie podzielić losów innych programów polonijnych. Mocno wierzymy, że będą to zmiany na lepsze, ale by się one powiodły, bardzo wiele będzie zależało od naszych stałych słuchaczy – czyli od Państwa.

Postanowiliśmy zacząć od nazwy. Okazało się, że w eterze funkcjonuje wiele programów radiowych o nazwie Radio 7. Tak nazywa się radio w Moskwie, w Mławie, a także w niemieckim Baden Baden. Jest ich na pewno znacznie więcej. Jakie to ma znaczenie? Ogromne. My postanowiliśmy zostać radiem ogólnoświatowym, i od kilku dni można nas słuchać w internecie, wpisując w wyszukiwarce (Google lub Safari) hasło www.radio7toronto.com. Czyli tylko przez dodanie słowa „Toronto” staliśmy się radiem, które łatwo jest znaleźć i słuchać on-line.

Dlaczego postanowiliśmy do naszego radia, którego Państwo słuchają od lat od poniedziałku do piątku od 6.00 do 9.00 rano, dodać opcję słuchania nas przez internet? Powodów jest wiele, ale podstawowy to taki, że tak zwany „streaming” jest przyszłością mediów. I jeśli Radio 7 Toronto ograniczy się tylko do fal radiowych, to wcześniej czy później stanie się technologicznym „dinozaurem”, skazanym na wymarcie.

Jakie korzyści dla Państwa płyną z radia internetowego? Nic nie zmieni się dla tych słuchaczy, którzy chcą nas nadal słuchać na falach radiowych. Ale fakt jest taki, że nie wszyscy mają szansę słuchania programu o tak wczesnej porze. Wiele osób jest już wtedy w pracy, inni śpią po nocnej zmianie, czasami zapomnimy włączyć radio o świcie. A przecież zdarza się, że chcielibyśmy posłuchać jakiejś audycji jeszcze raz. Przy „normalnym” radiu w eterze nie mamy takiej możliwości, natomiast radio internetowe pozwala nam na wysłuchanie codziennej audycji o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy wejść w na stronę www.radio7toronto.com i możemy odsłuchać audycji z każdego dnia tygodnia, gdyż są one rejestrowane w naszym archiwum. W czasie odsłuchiwania można zrobić sobie nawet pauzę na kawę czy odebrać ważny telefon. W dodatku jakość odsłuchu jest zdecydowanie lepsza niż radia na falach AM.

I uwaga – najważniejsze: teraz można słuchać Radia 7 na całym świecie! Nawet będąc na wakacjach w Polsce, na Kubie czy w Meksyku. Wystarczy tylko komputer, tablet lub smartfon.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że do odsłuchania programu radiowego niezbędny jest komputer. Ależ nie! Badania statystyczne wskazują, że ponad 80 proc. wszystkich „streamingów” jest obecnie odbierane przy użyciu smartfonów. Już dziś wielu z nas sprawdza Facebook, ogląda YouTube czy słucha radia używając telefonu. My też tak uważamy – i już od dziś można nas słuchać na każdym Samsungu, Apple czy innym telefonie. By sobie ułatwić to zadanie, należy zainstalować skrót do naszego Radio 7 Toronto na Państwa ekraniku. Jest to niezwykle łatwe i trwa 15 sekund. Ponieważ symbolem naszego radio od lat jest Stefan, nasza ikonka tak właśnie wygląda. Za kilka dni rozpoczniemy akcję „Zaadoptuj Stefana”. Na YouTube zamieścimy filmik przygotowany przez Tomka i Zbyszka, pokazujący ten bardzo prosty proces. W gazetach Życie i Goniec oraz na stronie www.radio7toronto.com pojawią się instrukcje z obrazkami. Dodatkowo na naszej uaktywnionej stronie na Facebooku („Radio 7 Toronto”) również będą zamieszczone instrukcje instalacji. A dla tych, którzy boją się technologii, uruchomimy „punkty adopcyjne”. Będą one funkcjonować w siedzibie Radio 7 Toronto, w księgarni Pegaz na Plazie Wisła, w Pegazie w Starsky 2 i w biurach Polimex. Ta akcja pozwoli wielu z nas mieć dostęp do audycji Radia 7 Toronto w każdym miejscu, gdzie jest zasięg telefonów komórkowych lub WiFi.

Nasze internetowe Radio 7 Toronto jest tworzone z pasją i zaangażowaniem całego zespołu. Zdarza się, że ustalenia z Agatą, Tomkiem i Zbyszkiem prowadzimy o 2.00 czy 3.00 nad ranem, mimo że muszą oni być w studiu już przed 6.00. To adrenalina trzyma nas przy życiu. Dlatego proszę w swoim imieniu – bądźcie wyrozumiali dla tej fantastycznej grupy ludzi. To radio powstaje na Państwa oczach (i uszach), i być może nie będzie od razu doskonałe. Ale wierzymy, że za jakiś czas będzie to najlepsze i najbardziej profesjonalne polonijne radio na świecie.

Jak chcemy tego dokonać?

Po pierwsze chcemy być rozgłośnią, która łączy Polonię. Planujemy być dostępni dla wszystkich, którzy mają coś mądrego do powiedzenia czy zaoferowania. Uprzedzam, że nie zamierzamy promować kontrowersyjnych ludzi czy treści – niewiarygodnych osób i biznesów, wróżek i wszelkiej maści fanatyków. Ma to być radio raczej o optymistycznym nastroju – bo pesymizmu wokół jest zbyt wiele. Będziemy bazować na rzetelności informacyjnej i prawdzie, co pozwoli nam rozszerzyć platformę słuchaczy. Chcemy też przyciągnąć do nas polskie młode pokolenie. Obecnie Radio 7 nie ma żadnej oferty programowej dla dzieci i dla młodzieży – z powodu bardzo ograniczonego czasu antenowego. A skoro zależy nam na tym, by nasze młode pokolenie Polaków respektowało swoje polskie pochodzenie – muszą otrzymać coś, z czego mogą być dumni.

Przy obecnej formule wszystkie wspomniane powyżej założenia nie są możliwe. W tej chwili mamy tylko 3 godziny czasu antenowego dziennie, a koszt utrzymania tego programu jest niezwykle wysoki. Ponad $22,000 płacimy stacji za sam czas antenowy! Do tego dochodzi koszt wynajęcia studia, wynagrodzenie (minimalne) dla załogi, ubezpieczenia, itd. Całkowity koszt naszej działalności (za 3 godziny przez 5 dni) to ponad $35,000 miesięcznie. Piszę o tym celowo, bo założę, się, że słuchając nas każdego ranka żaden ze słuchaczy nie zastanawia się jak my jako Radio 7 możemy co miesiąc zebrać taką ogromną sumę. By program w ogóle mógł być emitowany, musimy „sprzedawać” czas antenowy naszym reklamodawcom. W chwili obecnej na skutek COVID-19 przeżywamy prawdziwy kryzys. Wiele firm wycofało swoje reklamy albo przesunęło je na późniejszy termin. My takiej opcji nie mamy. Jeśli przestaniemy nadawać – to nigdy już nie wrócimy na antenę, ponieważ na nasz czas antenowy jest wielu chętnych. Wielu z nas pracuje obecnie jako woluntariusze, czyli bez pobierania wypłaty – tylko po to, by można było nadal nas słuchać. Ja osobiście robię to wszystko całkowicie społecznie – uzupełniając radiową „dziurę budżetową” z własnej kieszeni.

Dlatego musimy wspólnie poszukać takich rozwiązań, by Radio się utrzymało. Jest to jedyne w tej chwili POLSKIE RADIO w GTA, i jest tym co nas łączy, pozwala krzewić naszą kulturę i wspierać polski biznes.

Tym samym potrzebne jest zaangażowanie każdego z Państwa, każdego słuchacza i każdego z naszych reklamodawców. Dlaczego? Abyśmy mogli powiedzieć naszym dzieciom i wnukom gdy dorosną, że wspólnie tworzyliśmy to Radio, że ten program to także Państwa dzieło. Że cała Polonia w GTA zaangażowała się, by propagować dumę z naszych polskich korzeni, naszą kulturę, język, historię i polski biznes w Kanadzie – tak dziś ograniczony z powodu pandemii.

Bo jeśli Radio 7 upadnie, to będzie koniec naszej polskości jaką nam się udawało dotychczas krzewić. Wszak to Radio wspierało i promowało prawie wszystkie wydarzenia tak ważne dla nas jako Polaków.

Nie wyciągamy ręki po „kasę”. Mam dla Państwa propozycję biznesową.

Już od 1 czerwca, oprócz naszych 3 godzin na falach radia AM będziemy prowadzić dodatkową, czwartą godzinę audycji – ze studia na żywo. Będzie to kontynuacja porannego programu. Wszyscy słuchacze będą mogli z łatwością przełączyć się na ten program. Oczywiście mocno wierzymy, że wielu z Państwa zacznie nas słuchać ze swoich smartfonów już od godziny 6.00 rano, używając ikonki Stefana, by się z nami połączyć. Pracujemy również nad możliwością łączenia się z nami poprzez naszą stronę na Facebooku „Radio 7 Toronto”. A tak przy okazji – proszę nas odwiedzić na FB i polubić. Już teraz sporo się tam dobrego dzieje, a wkrótce będzie się działo znacznie więcej.

Ale to nie wszystko. Można już nas słuchać w internecie (przez komputer lub smartfon) – 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Na razie są to początki, ale wierzymy, że możliwość odsłuchania audycji porannych o dowolnej porze będzie dla Państwa wygodą. Można wysłuchać również podcastów gości Radia 7 Toronto i codziennych wiadomości, przygotowywanych przez Tomka Piwowarka.

Już wkrótce w podcastach znajdą się bloki tematyczne, prowadzone przez Agatę, Pawła, Tomka czy zaproszonych gości, rozszerzone wiadomości z Polski i ze świata, i dużo polskiej muzyki. Na razie są to 2 kanały „non stop”, ale wkrótce będzie ich więcej. Nawiązujemy kontakt z polskimi stacjami radiowymi w innych częściach Kanady i na świecie. Czy nie warto posłuchać, co się u nich ciekawego dzieje? Z czasem pojawią się koncerty życzeń, chcemy zaprosić też do współpracy młodzież i znane osoby z naszego środowiska kulturalnego. Wprowadzimy audycje na żywo – czyli telefony i zapytania słuchaczy. Ja sam myślę o bloku, w którym będę mógł opowiadać o nieruchomościach bez presji czasu i również zapraszać gości do swojej audycji: fachowców od podłóg, elektryki, może architektów, itd.

Plany są szerokie i ich realizacja będzie ogromną korzyścią dla całej polonijnej wspólnoty w Kanadzie. Jest jedno „ale” – nasz projekt uda się tylko wtedy, gdy spotka się z Państwa zaangażowaniem i poparciem. A to, niestety, sprowadza nas do tematu funduszy.

Wiem, jak jest obecnie ciężko każdemu z nas. Dlatego nie zwracam się do pojedynczych osób o jakieś ogromne datki. Przeciwnie – to w ilości jest siła. Jestem przekonany, że każdego słuchacza Radia 7 Toronto stać na to, by nas wspomógł drobną kwotą $10 miesięcznie. Każda taka donacja to dla nas kolejny krok w kierunku realizacji tego projektu radiowego, a jak się okaże, że będzie ich bardzo wiele, to będziemy wszyscy mieli z tego korzyść. Słuchacze – audycję radiową, a my – środki na utrzymanie Radia. Wkrótce stworzę specjalną stronę, gdzie można będzie dokonywać wpłat. Już od teraz można taką pomoc zostawiać w zaprzyjaźnionych z nami firmach – w księgarniach Pegaz i biurach Polimex.

Zwracam się również o wsparcie do polskich biznesów. Radio promuje polskie firmy i każdą dobrą komercyjną inicjatywę w GTA. Polski biznes, popierając Radio 7 Toronto tak naprawdę popiera sam siebie! Otóż jest wokół wiele doskonałych polskich małych biznesów czy fachowców o których nie wiemy, a przecież warto ich promować na szerszą skalę. Z drugiej strony panuje przekonanie, że reklama w Radio 7 Toronto musi być bardzo kosztowna. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom małych firm czy indywidualnych fachowców, chcemy już wkrótce wprowadzić dla nich oferty reklamowe w formie pakietów startujących już od $150 miesięcznie. Oczywiście nadal można wykupywać pojedyncze komunikaty czy ogłoszenia, ale taki „package” jest dla niewielkiej firmy bardziej opłacalny.

Jak wspomniałem, nasze pakiety reklamowe będą różnorodne i elastyczne. Podstawowy zaczyna się już od $150 na miesiąc, i jego wartość może być rozwijana do kwot $300, $450, $600, $750 , $900 i $1,200 miesięcznie. To dobre ceny.

Co wchodzi w skład każdego pakietu? To będzie ustalane z zainteresowanymi indywidualnie, i najlepiej w tej sprawie dzwonić do Kasi z naszego Radia na numer: 647-978-8231, lub do mnie: 905-278-0007. Każdy biznes czy przedsiębiorca, który nawiąże na nami współpracę otrzyma nie tylko czas antenowy, ale także możliwość emisji reklam w radiu internetowym, na stronie Radia 7 na Facebooku, i na naszej witrynie internetowej. To czterokrotnie zwiększony zakres promocji, który pozwoli na wypromowanie małych, ale dobrych polskich usługodawców: salony fryzjerskie i kosmetyczne, warsztaty samochodowe, niewielkie sklepiki, punkty gastronomiczne, i wszelkie serwisy naprawcze i usługowe.

Wszystkie firmy, które wesprą nas kwotą powyżej $450, będą miały możliwość zamieszczenia swojego logo na naszej stronie internetowej.

To, co oferujemy naszym słuchaczom i polskim biznesom to sytuacja „win win”. Wy pomagacie nam, my pomagamy Wam. I wierzę, że razem tworzymy coś wielkiego i coś z czego będziemy dumni. Warto pomyśleć o Państwa dzieciach czy o rodzicach, o Państwa rodzinach w Polsce, które teraz dzięki Radiu 7 Toronto będą mogły słuchać i nas, i Was. Koncerty życzeń pomiędzy Polską i Kanadą, informacje na temat spraw spadkowych, kontakty z atrakcyjnymi biznesami z Polski… Czy ktoś kiedykolwiek zaoferował Polonii taką możliwość? Nie, my jesteśmy pierwsi. I mam nadzieję, że dokonamy tego razem.

Zapraszamy serdecznie do polubienia naszej strony na Facebooku „Radio 7 Toronto”. Już wkrótce znajdą tam Państwo nie tylko codzienny dostęp do informacji z Polski i promocje biznesowe, ale również grupę sympatyków Polskiego Radia Toronto. Grupa jest dedykowana wszystkim słuchaczom Radia 7 Toronto, a jej celem jest integracja Polonii kanadyjskiej, wspieranie ciekawych inicjatyw, promocja lokalnego biznesu, dyskusje, wymiana poglądów i opinii o życiu Polonii.

A ponieważ to my wszyscy jesteśmy Polonią, jest to NASZA wspólna grupa. Będą mogli Państwo na niej publikować swoje uwagi, ogłoszenia czy zapytania. Więcej informacji o tej grupie już wkrótce na naszym fanpage’u na Facebooku.

Tagged as

Current track

Title

Artist

Background