Current track

Title

Artist

Background

CZAPLINSKI #32 Pre-Construction Condo

Written by on 29/08/2023

Dokończenie tekstu z poprzedniego tygodnia…

Tydzień temu mogli Państwo przeczytać o zasadach inwestowania w Syndicated Mortgages. Jest to rodzaj finansowania nieruchomości stosowany przez deweloperów, w którym indywidualni inwestorzy tworzą grupę lub syndykat, aby wspólnie finansować projekt nieruchomości (może być to condominium development czy nowy mall handlowy) – poprzez udzielanie hipotek na tę nieruchomość. Inwestorzy otrzymują w zamian udział w dochodach (najczęściej w formie oprocentowania na zainwestowanych pieniądzach) lub zyskach związanych z danym projektem. W ten sposób finansowania mogą wejść zarówno przez osoby fizyczne, jak i instytucje finansowe. Wspólna inwestycja w projekty nieruchomości umożliwia dywersyfikację portfela i dostęp do potencjalnych zysków z nieruchomości, ale niesie również pewne ryzyko związane z rynkiem nieruchomości i udziałami w projekcie.

W pierwszej części tekstu opisałem zalety i wady Syndicated Mortgages. Niestety, przy tej formie inwestycji dochodzi także do przestępstw. 

* Oszustwa. Firmy mogą wprowadzać inwestorów w błąd co do projektu lub potencjalnych zysków, w celu zdobycia ich funduszy. 

* Pranie pieniędzy. Syndicated Mortgage może być wykorzystywany do prania pieniędzy poprzez zacieranie śladów źródła środków.

* Niewłaściwe wykorzystanie funduszy. Firmy mogą wykorzystywać fundusze z Syndicated Mortgage do innych celów niż pierwotnie zadeklarowane, co może prowadzić do utraty kapitału inwestorów.

 

Syndicated Mortgage, czyli inwestycja w formie pożyczki hipotecznej, może wydawać się atrakcyjną możliwością inwestycyjną, jednak warto być świadomym zarówno korzyści, jak i potencjalnych ryzyk z nią związanych. Udział w Syndicated Mortgage wiąże się ze sporym ryzykiem, a bankructwo firmy pożyczkobiorcy jest jednym z możliwych scenariuszy. Dlatego istotne jest dokładne zrozumienie ryzyka oraz staranne podejście do analizy projektu i partnerów biznesowych przed podjęciem decyzji inwestycyjnej.

– Brak Gwarancji Wysokiego Zysku. Choć niektóre firmy lub osoby oferujące inwestycje w Syndicated Mortgage mogą obiecywać “gwarantowany” wysoki zwrot, takie obietnice są niezgodne z prawem. W ogólnym zarysie, im wyższy zwrot z inwestycji, tym większe ryzyko z nią związane.

– Kolejność spłat. Często, jako inwestor w Syndicated Mortgage, stajesz się spłacany po bankach udzielających pożyczki na dany projekt. Jeśli projekt zawiedzie, może zabraknąć środków na spłatę Twojej inwestycji, a Ty możesz być w tyle za innymi wierzycielami.

– “Zabezpieczone” nie oznacza “gwarantowane”. Niektóre reklamy promują inwestycje w Syndicated Mortgage jako “bezpieczne” lub “w pełni zabezpieczone”. Faktem jest, że Twoja inwestycja zostanie wykorzystana do stworzenia hipoteki zarejestrowanej na nieruchomość. Jednakże w przypadku problemów z projektem, wartość zabezpieczenia może być ograniczona do wartości nieruchomości – co oznacza, że może być niewystarczająca do spłacenia innych wierzycieli.

– Brak Funduszu Ochrony Inwestorów. Inwestycje w Syndicated Mortgage nie są wspierane przez rząd Ontario ani żaden inny fundusz ochrony inwestorów, co oznacza, że nie ma gwarancji odzyskania środków.

Inwestując w Syndicated Mortgages mamy pewne prawa. Oto, co warto zrobić: 

* Sprawdź licencję. Tylko pośrednicy hipoteczni z licencją mogą uczestniczyć w transakcjach związanych z Syndicated Mortgage i tylko pośrednicy hipoteczni z licencją (nie agenci) mogą podpisywać wymagane dokumenty.

* Zapytaj o kolejność spłat. W przypadku problemów z projektem warto wiedzieć, którzy wierzyciele zostaną spłaceni przez pożyczkobiorcę i w jakiej kolejności. Dowiedz się, czy Syndicated Mortgage to pierwsza, druga, czy kolejna hipoteka, ponieważ w przypadku niepowodzenia projektu, pierwsza hipoteka otrzyma pierwszeństwo przy rozliczeniu.

* Zapytaj o wartość nieruchomości: Twoje zabezpieczenie jest tak silne, jak wartość nieruchomości. Poproś o wgląd w wycenę nieruchomości. Upewnij się, że wycena obejmuje rzeczywisty stan nieruchomości bez założeń dotyczących udanego zakończenia projektu.

* Skonsultuj się z niezależnym doradcą. Zdecydowanie zaleca się uzyskanie niezależnej porady finansowej i prawnej od osoby niezwiązanej z inwestycją przed zainwestowaniem pieniędzy.

* Ograniczenia inwestycji. Dla bardziej złożonych inwestycji w Syndicated Mortgage niektórzy inwestorzy i wierzyciele mogą nie móc zainwestować więcej niż 60.000 dolarów w ciągu 12 miesięcy.

* Zrozumienie dokumentacji. Zapoznaj się z pełną dokumentacją związaną z inwestycją, w tym z wypełnionym formularzem dotyczącym oświadczenia inwestora/lendera.

* Pełna informacja. Biura pośrednictwa hipotecznego muszą podjąć rozsądne kroki, aby upewnić się, że proponowana inwestycja hipoteczna jest odpowiednia dla Twoich potrzeb i okoliczności. Muszą także ujawnić istotne ryzyka inwestycji, konflikty interesów i zdolność pożyczkobiorcy do spłacania pożyczki.

* Zbadaj projekt. Warto rozważyć wizytę na terenie rzeczywistej nieruchomości, aby potwierdzić jej wartość. Pamiętaj, że wartość nieruchomości komercyjnych może podlegać siłom rynkowym i może spadać.

Przygotowując ten artykuł trafiłem na taki akapit: Aby zminimalizować ryzyko, inwestorzy powinni przeprowadzać dokładną analizę firmy oferującej Syndicated Mortgage oraz projektu nieruchomościowego. Ważne jest, aby ocenić wiarygodność firmy, jej historię działalności, referencje oraz stabilność finansową. Ponadto, w umowie Syndicated Mortgage można wprowadzić różne zabezpieczenia i klauzule, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy. To fajnie brzmi, ale ilu z nas, “żuczków”, zna się na prawie na tyle, by to zrobić?

Nawet jeśli zatrudnimy prawnika, to zwykle za kilkaset dolarów dostaniemy tylko ogólne uwagi. Aby zatrudnić specjalistę, musimy wydać dziesiątki tysięcy – i niekoniecznie z właściwym skutkiem. Moim skromnym zdaniem, jeśli nie możemy sobie pozwolić na straty, to lepiej nawet nie dotykać tego typu inwestycji. Zdecydowanie bezpieczniejszą inwestycją są Second Mortgages – gdzie mamy znacznie lepszą kontrolę nad tą inwestycją i szanse na taki sam zysk.

Jeśli temat Państwa zainteresował, zapraszam do kontaktu na e-mail [email protected]

Pozdrawiam,

Maciek Czapliński

905 278 0007

 


Continue reading

Current track

Title

Artist

Background