Current track

Title

Artist

Background

Nowy zakaz w kanadyjskim wojsku. Nie powinni używać słowa “Bóg”

Written by on 23/10/2023

Według wytycznych podpisanych przez kapelana generalnego Guya Belisle’a, członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych, kiedy występują publicznie, nie powinni bezpośrednio nawiązywać do aspektów religijnych, zwłaszcza odwołując się do Boga. Decyzja ta wynika z dążenia do promowania inkluzji i różnorodności. Zmiany w przepisach wprowadza się kilka tygodni przed obchodami Dnia Pamięci w Kanadzie, przypadającego na 11 listopada.

Kapelan generalny Guy Belisle w swoim oświadczeniu podkreśla potrzebę “wrażliwego i otwartego podejścia do członków sił zbrojnych podczas wystąpień publicznych”. Odnosi się do tego, że choć modlitwa jest ważna dla niektórych członków sił zbrojnych, nie wszyscy ją praktykują, więc należy szanować tę różnorodność.

Nowe wytyczne nakazują, że wszelkie “duchowe refleksje” wyrażane publicznie przez kapelanów wojskowych muszą być “inkluzywne” i szanować różnorodność wyznań religijnych i przekonań duchowych w Kanadzie. Dodatkowo, zaleca się unikanie przedmiotów czy symboli, które mogą wywoływać dyskomfort lub traumę podczas wydarzeń publicznych.

Minister obrony narodowej Kanady, Bill Blair, podkreśla, że kapelani nadal będą mogli odprawiać modlitwy podczas Dnia Pamięci i innych okazji. Jednak w trakcie wystąpień publicznych powinni unikać używania terminów takich jak “Bóg” lub innych odniesień do wyższej siły, aby każdy czuł się uwzględniony.

Członkowie Kanadyjskich Sił Zbrojnych wyrażają obawy, że te zmiany stanowią znaczące naruszenie ich wolności i tradycyjnych wartości. Uważają, że narzucanie sekularyzmu jako jedynej akceptowalnej religii jest problematyczne. Dodatkowo, twierdzą, że nowe wytyczne wprowadzają atmosferę, w której nawet najbardziej liberalni kapelani obawiają się wyrażać swoje przekonania podczas obchodów Dnia Pamięci.

Członek Izby Gmin Kanady, Blake Richards, krytykuje rząd za zakaz modlitw podczas uroczystości Dnia Pamięci, uważając to za haniebną decyzję, na którą nie uzyskał satysfakcjonującej odpowiedzi od liberałów w Izbie Gmin.

Aleksandra Wieczorek


Reader's opinions

Leave a Reply


Current track

Title

Artist

Background